Dnes sa v Európe ozvú BÚRKY. Ukončia sériu slnečného a stabilného počasia

13.09.2023 o 10:44 - Peter Minárik

Cez Európu dnes bude postupovať studený front, pred ktorým vrcholí príliv teplého vzduchu. Na studenom fronte sa dnes budú tvoriť početné búrky, ktoré hrozia hneď v niekoľkých krajinách.

Dnes sa v Európe ozvú BÚRKY. Ukončia sériu slnečného a stabilného počasia
ilustračné foto Pixabay

Niekoľko uplynulých dní ovplyvňovala počasie na našom území tlaková výš. Jej stred sa nachádza nad východnou Európou a jej výbežok ovplyvňuje počasie vo východnej časti Európy.

To sa však už dnes začne meniť. Stred tlakovej výše sa začne odsúvať smerom k východu a cez Európu bude postupovať studený front.

Tento studený front bude oddeľovať dve teplotne výrazné vzduchové hmoty. Zatiaľ čo pred studeným frontom prúdi do Európy teplý vzduch, tak za studeným frontom sa natláča chladný vzduch od severozápadu.

Studený front a zároveň teplotný kontrast dnes prinesie do Európy búrlivé počasie.

Búrky sa dnes budú tvoriť naprieč mnohými krajinami. Vyskytovať sa budú v celej alpskej oblasti smerom do Česka, Poľska až nad Pobaltie, kde by mali byť búrky najintenzívnejšie.

Pobaltie by dnes mali podľa meteorologickej služby Estofex zasiahnuť najintenzívnejšie búrky, ktoré budú prinášať prívalové zrážky, ktoré môžu priniesť desiatky milimetrov. Meteoslužba Estofex vydala varovanie 2. stupňa.

predpoveď služby Estofex, zdroj: Estofex
predpoveď služby Estofex, zdroj: Estofex

Pre náš región vydal Estofex varovanie 1. stupňa. Búrky by mali byť slabšie ako na Pobaltí. V našej oblasti hrozia popoludní predovšetkým búrky s krúpami, pričom s pribúdajúcimi hodinami sa nebezpečným javom stane predovšetkým prívalový dážď.

Zmena počasia však dnes celkom určite zasiahne aj naše územie, čo pocítime už zajtra na výrazne nižších teplotách. Ako to bude vyzerať s dnešnými búrkami u nás sa dočítate TU >>>

Reklama MediaAd