Dnes začína meteorologické leto. Spolu s tým odštartuje aj letné počasie

01.06.2023 o 07:00 - Veronika Salayová

Dnešným dňom začína meteorologické leto. Počasie by ani snáď nemohlo byť ideálnejšie − bude teplo, nie však neznesiteľne horúco a bez mráčika. Teploty by sa v nadchádzajúcich dňoch mohli šplhať až na +30 °C.

Dnes začína meteorologické leto. Spolu s tým odštartuje aj letné počasie
Ilustračné. Foto: Canva

Dnešným dňom začína na severnej pologuli meteorologické leto. Obdobie od 1. júna a do 31. augusta je charakterizované ako meteorologické leto, zatiaľ čo astrologické leto začne až o tri týždne.

Meteorológovia si to takto určili kvôli lepšiemu spracovaniu údajov. Astrologické leto začne letným slnovratom, ktorý tento rok nastane 21. júna, pričom tento deň je zároveň aj najdlhším dňom v roku.

Začiatok leta prináša na Slovensko aj typicky letné počasie, a tak sa nám dnes ponúka priam ideálny začiatok leta.

Tropické teploty na obzore

Počasie v našej oblasti začala ovplyvňovať tlaková výš, ktorá od nemeckých meteorológov dostala meno WIOLA. Táto tlaková výš bude mať dominantný vplyv na počasie nielen u nás, ale aj v okolitých štátoch.

Už včera sme zaznamenali deň bez búrok a podobne to bude aj dnes. Na našom území sa očakáva prevažne jasné až polooblačné počasie.

Tento slnečný deň poteší aj mnohé deti, ktoré tento deň majú svoj sviatok. Dnešok tak bude priať vonkajším aktivitám.

Teploty na mnohých miestach prekročia letnú hranicu +25 °C, a dokonca nie je vylúčené, že dnes teplota na našom území prvýkrát v tomto roku prekročí tropickú hranicu +30 °C. 

1. jún tak odštartuje príjemným teplým počasím a v tomto duchu sa ponesú aj ďalšie dni. Viac o vývoji počasia na ďalšie dni nájdete v kalendári iMeteo.

 

Reklama MediaAd