Dnešné búrky prinášajú aj zárodok tornáda. Pozrite si VIDEO z juhu Slovenska

Dnešné búrky vznikli už predobedom a darí sa im aj v popoludňajších hodinách. Na juhu Slovenska sa objavila pri búrke aj takéto tromba, čiže zárodok tornáda.

Na našom území sa aktuálne vyskytuje niekoľko prehánok a búrok, z ktorých niektoré sú aj intenzívne. Najvýraznejšia búrková činnosť sa vytvára v oblasti západného Slovenska, kde sa už vyskytlo niekoľko búrok.

 

Búrlivo je aj na juhovýchode Slovenska, kde sa počas zhlukovania búrkových mračien objavila tromba. 

Trombu spozorovali miestni obyvatelia na juhu Slovenska v Jesenskom v okrese Rimavská Sobota dnes krátko popoludním. Krátkodobý úkaz vzbudil pozornosť nielen bežných ľudí, ale aj nadšencov meteorológie.

Hoci sa javil hrozivo, tentoraz ostal bez kontaktu so zemou. V takom prípade by sme hovorili o tornáde. Tromba je vlastne zárodok tornáda. 

 
 


Čo je to tromba?

Tromba je názov pre rotujúci vzdušný vír, ktorý visí zo základne búrkového oblaku, no nedotýka sa zeme. Tromby sa môžu objaviť aj pri menej vyvinutých búrkach a nie sú zriedkavým javom najmä v teplom a vlhkom prostredí.

Vizuálne tromba pripomína lievik alebo tenký stĺp. Niekedy môže vyzerať ako dym, hmla alebo špirálovitý mrak. Aj keď väčšina nepredstavuje veľké nebezpečenstvo, ich výskyt môže naznačovať výrazne nestabilnú atmosféru.

Vzhľadom na dnešné podmienky nemožno vylúčiť, že sa tromby objavia aj v iných regiónoch Slovenska. Občania by preto mali byť obozretní a v prípade zhoršenia počasia sa zdržiavať v bezpečí.

 

Vývoj počasia budeme počas dňa ďalej pozorne sledovať. Všetky dôležité informácie nájdete na našej stránke a v ONLINE prenose. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
14 °C / -1 °C
Imrich
Zajtra
Jasno
13 °C / -1 °C
Renáta
Piatok
Jasno
14 °C / 0 °C
René
Sobota
Jasno
13 °C / 1 °C
Bohumír
Nedeľa
Jasno
11 °C / 1 °C
Teodor
Pondelok
Oblačno
14 °C / -1 °C
Tibor
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd