Do Európy mieri ďalšia silná vlna horúčav. Tepelná kupola sa usadí nad Francúzskom

18.08.2023 o 10:00 - Veronika Salayová

Do Európy mieri ďalšia vlna horúčav, ktorá prinesie teploty nad +40 °C. Tepelná kupola sa usadí nad Francúzskom, kde zotrvá niekoľko dní. Horúco bude aj na Slovensku!

Do Európy mieri ďalšia silná vlna horúčav. Tepelná kupola sa usadí nad Francúzskom
Predpokladaná synoptická situácia v pondelok 21. augusta. Zdroj: Meteoweb

„V najbližších dňoch môže Francúzsko zažiť najhorúcejšie obdobie leta,“ napísal denník Le Monde. Aktuálne sa vlna horúčav usadila v centrálnej oblasti Francúzska a v priebehu tohto týždňa sa rozšíri viac na juh krajiny, pričom tu zotrvá niekoľko dlhých dní.

Ide o jav nazývaný tepelná kupola, pri ktorej sa nad Francúzskom zachytí teplá masa vzduchu, čo spôsobí pretrvávanie vysokých teplôt na dlhšiu dobu ako zvyčajne. 

Teploty budú vo Francúzsku cez víkend a nasledujúci týždeň stúpať nad +40 °C a túto krajinu tak potrápia poriadne silné horúčavy, pričom výrazne teploty neklesnú ani počas nasledujúcich nocí. 

Nedostatok pitnej vody

Francúzska premiérka Elisabeth Borneová už vo štvrtok zriadila medzirezortnú krízovú jednotku, ktorá sa bude zaoberať zmierňovaním následkov vysokých teplôt v súvislosti s blížiacimi sa horúčavami.

Najväčším problémom bude dostatok pitnej vody pre obyvateľov, ktorej je už bez tak v mnohých francúzskych lokalitách málo. Okrem iného, aj prevádzkovatelia jadrovej elektrárne uviedli, že dva reaktory cez víkend znížia svoju produkciu v dôsledku blížiacich sa horúčav. 

Očakáva sa, že teploty vyvrcholia budúci pondelok a utorok, kedy sa budú šplhať až k hodnote +42 °C, a neklesnú až do polovice až konca budúceho týždňa. V druhej polovici augusta vlna horúčav Francúzsku postihla od roku 1947 iba šesťkrát, a to vo všetkých prípadoch po roku 2000, píše denník Le Monde.

Horúco aj u nás

Horúco bude počas nasledujúcich dní aj v Španielsku a Taliansku, pričom vysoké teploty neobídu ani strednú Európu vrátane Slovenska, a tak nás čakajú dni s nadpriemernými teplotami. 

Na našom území síce teploty nad +40 °C nehrozia, ale teploty budú stúpať k +35 °C, lokálne môže byť ešte teplejšie. O vysokých teplotách na Slovensku vás budeme bližšie informovať v ďalších článkoch. Viac o vývoji teplôt na nasledujúce dni nájdete TU

Reklama MediaAd