Do Európy mieria trópy. Teploty vystúpia do extrémnych +45 °C

Veronika Salayová

Juhozápad a západ Európy čaká v najbližších dňoch výrazná vlna horúčav. Teploty do piatku vystúpia až na extrémnych +45 °C. 

Krajiny ako Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Taliansko a juh Spojeného kráľovstva čaká od séria veľmi horúcich dní s výrazne nadpriemernými teplotami, ktoré poľahky prekročia extrémnu hranicu +40 °C.

Nadchádzajúca vlna horúčav nasleduje krátko po extrémne horúcom a suchom máji 2022. Bol to najteplejší máj v histórii pre veľkú časť juhozápadnej Európy a severozápadnej Afriky.

Horúci vzduch z Afriky

Do juhozápadnej Európy sa z od začiatku týždňa dostáva silná vlna horúceho vzduchu, dokonca aj s časticami saharského prachu. Na južnou a juhozápadnou Európou sa vytvorí teplotná kupola, ktorá spôsobí, že horúci vzduch zotrvá nad kontinentom niekoľko dní. 

Vzhľadom na extrémne dynamický prílev teplovzdušnej hmoty tropického pôvodu priamo z afrického kontinentu prinesie tento týždeň v Španielsku, Portugalsku alebo južnom Francúzsku najvyšší nárast maximálnej teploty, a to až na +45 °C. Vlna horúčav vyvrcholí v piatok. 

Očakávané teploty na Pyrenejskom polostrove v piatok. Zdroj: iMeteo
Očakávané teploty na Pyrenejskom polostrove v piatok. Zdroj: iMeteo

V južnom Španielsku však bolo už v pondelok extrémne horúco. V Andajore vystúpila teplota na +43,0 °C, v Moron de la Frontera na +42,7 °C a v Seville na +42,2 °C.

Teploty budú tieto dni stúpať ešte vyššie, pričom najteplejšie bude v centrálnej časti Španielska a na juhu Francúszka. Prílev horúceho vzduchu bude smerovať viac na sever a horúce počasie zasiahne aj väčšinu Francúzska a južné oblasti Spojeného kráľovstva, kde teploty vystúpia na +32  °C.

Zrejme sa budú prepisovať rekordy

V Londýne sa očakáva, že teplota do piatku vystúpi až na +30 °C. Pre anglickú metropolu však takéto vysoké teploty vôbec nie sú bežné.  

Očakávané teploty v piatok na juhu Anglicka. zdroj: iMeteo
Očakávané teploty v piatok na juhu Anglicka. zdroj: iMeteo

Vo Francúzsku a Španielku sa očakáva, že budú prekonané viaceré historické teplotné rekordy za mesiac jún. Celkový teplotný rekord v Španielsku bol stanovený 27. júna 1965, kedy teplota vystúpila na +45,2 °C.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
17 °C / 4 °C
Kazimír
Zajtra
Prehánky
15 °C / 1 °C
Fridrich
Streda
Prehánka dažďa so snehom
13 °C / -1 °C
Radoslav
Štvrtok
Skoro jasno
12 °C / 0 °C
Tomáš
Piatok
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Alan
Sobota
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Františka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd