Do našej oblasti mieri sneženie. Ťažký sneh môže spôsobiť problémy

Peter Minárik

Počasie v strednej Európe začal ovplyvňovať studený front, ktorý prináša na viaceré miesta zrážky a búrky. Na začiatku týždňa však príde aj sneženie, ktoré zasiahne aj Slovensko. 

Už druhým dňom ovplyvňuje počasie v strednej Európe studený front, ktorý prináša početné zrážky a aj búrky. Búrlivo je v týchto chvíľach predovšetkým v Českej republike a na severe Rakúska. Intenzívna búrková činnosť sa však vyskytuje aj vo Francúzsku, či v Španielsku, kde už udrelo niekoľko tisíc bleskov.

Búrky sa vo večerných hodinách môžu objaviť aj na západe nášho územia a viac ich bude v pondelok. Nemali by byť však také výrazné ako v Rakúsku a v Česku, čo bude súvisieť s načasovaním frontu. Ten k nám totiž postúpi v noci z pondelka na utorok a počas noci sa búrky budú vyskytovať len ojedinele. Čo nás však čaká je prudké ochladenie.

To bude v Európe výrazné. Za studeným frontom totiž začne do našej oblasti zatekať studený, pôvodom arktický vzduch. Tento prílev studeného vzduchu spôsobí to, že sa prudko ochladí v niektorých oblastiach aj o 20 °C.

Citeľné ochladenie však spôsobí, že okrem ochladenia výrazne poklesne hranica sneženia. Tá v Rakúsku, v Nemecku a v Česku môže poklesnúť v noci na utorok až na 300 m n.m.

Pred týmto varujú meteorológovia. V Česku na noc z pondelka na utorok vydali meteorológovia výstrahu 1. stupňa pred snežením. To môže zavítať do viacerých oblastí Česka, no sneh, ktorý bude padať sa bude topiť, respektíve napadne maximálne poprašok.

Horšie to bude v polohách nad 500 m n.m., kde sa môže vytvoriť snehová pokrývka až do výšky 10 cm. Pred tým platia výstrahy. Sneh, ktorý bude padať totiž bude mokrý a ťažký a môže lámať konáre, ši strhávať elektrické vedenia.

Problémy sneženie spôsobí najmä v Čechách, v centrálnom a východnom Nemecku, či na severe Rakúska, no sneženie neobíde ani Slovensko.

Na našom území by malo v noci na utorok taktiež snežiť. V polohách nad 600 m n.m. môže napadnúť od poprašku do 3 cm. Na horách však môže napadnúť aj okolo 5 cm snehu.

Traja zamrznutí: Pankrác, Servác a Bonifác, ktorí oslavujú svoje meniny v utorok, v stredu a vo štvrtok tak prinesú skutočný príchod zimy. Oblasti, v ktorých by mal napadnúť sneh nájdete na nižšie priloženej mape.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Piatok
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd