Do skladu paliva udrel blesk. Výbuch si vyžiadal najmenej jednu obeť, 17 hasičov je nezvestných

Dominik Cenkner

V piatok večer došlo v blízkosti kubánskeho prístavu Matanzas k dvom výbuchom palivových nádrží po tom, ako do jednej z nich udrel blesk. Podľa úradov pri výbuchu zahynula najmenej jedna osoba a 121 osôb bolo zranených. Predpokladá sa, že 17 hasičov, ktorí bojovali s požiarom, je nezvestných.

Kubánska tlačová agentúra uviedla, že v piatok do jednej palivovej nádrže udrel blesk, čo spôsobilo výbuch a požiar. V sobotu sa plamene rozšírili do druhej nádrže, ktorá tiež vybuchla.

V dôsledku výbuchu bolo z oblasti evakuovaných viac ako tisíc civilistov. V uliciach Matanzasu, mesta s približne 140 000 obyvateľmi, bolo vidieť množstvo sanitiek, policajných a hasičských vozidiel. 

„V piatok okolo ôsmej hodiny večer došlo k veľmi silnému výbuchu a v sobotu o piatej hodine ráno sa ozval druhý výbuch, ktorý osvetlil oblasť ako slnko,“ povedal obyvateľ mesta Alfredo Gonzalez.

Podľa Asbela Leala, riaditeľa obchodu a zásobovania spoločnosti Cupet, kubánskej spoločnosti ťažiacej fosílne palivá, prvá nádrž v čase výbuchu obsahovala približne 26 000 metrov kubických ropy, zatiaľ čo druhá 52 000 metrov kubických vykurovacieho oleja.

V areáli stále horí

Likvidácia požiaru stále prebieha. Kubánske úrady požiadali o pomoc pri jeho likvidácii aj iné krajiny.

Ponuky pomoci prišli aj zo Spojených štátov. Roberto de la Torre, vedúci požiarnych operácií v Matanzase, oznámil, že hasiči polievajú nepoškodené nádrže vodou v snahe ochladiť ich a zabrániť tak rozšíreniu požiaru.

Plamene sa totiž nebezpečne priblížili k ďalšej nádrži. Tá podľa dostupných informácií stále nevybuchla, ale oheň v areáli stále horí.

Sklad paliva zásobuje najväčšiu kubánsku elektráreň Antonio Guiteras, ale jej prevádzka nebola zastavená. Toto rozhodnutie je podmienené skutočnosťou, že na Kube dochádza v letných mesiacoch k pravidelným výpadkom elektrickej energie. V mnohých regiónoch je elektrina dostupná len niekoľko hodín denne.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Zajtra
Prehánky, búrky
29 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
27 °C / 14 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Jasno
32 °C / 15 °C
Peter
Nedeľa
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Melánia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd