FOTO: Do Európy dorazila zima. Vo Švédsku napadlo najviac snehu od roku 1905

21.09.2023 o 17:45 - Veronika Salayová

Zima dorazila do Európy! Vo Švédsku napadlo neuveriteľných 38 cm snehu. Ide o najvyššiu snehovú pokrývku zaznamenanú od roku 1905. 

FOTO: Do Európy dorazila zima. Vo Švédsku napadlo najviac snehu od roku 1905
Foto: Meteo Balkans

Zima počas včerajšieho dňa dorazila do Európy. Severské krajiny ako Fínsko a Švédsko zaznamenali prvý sneh počas nadchádzajúcej zimnej sezóny, a to hneď nasnežilo rekordné množstvo.

Rekordy ohľadom výšky snehu počas mesiaca september padli vo viacerých lokalitách, no najmä vo Švédsku. 

Prvý sneh v Európe a hneď rekordný

Oficiálne vo švédskej Kirune napadlo až 38 cm snehu, čo je najvyššia snehová pokrývka zaznamenaná v tomto meste od roku 1905. Doterajší septembrový rekord v tomto meste bol 21 cm a bol zaznamenaný 20. septembra 1932.

Nové rekordy však padali aj v ďalších mestách. Napríklad nový mesačný rekord padol aj v Jukkasjärvi s výškou snehu 25 cm snehu alebo v meste Karesuando, kde bol zaznamenaný nový rekord v septembri s výškou snehu 15 cm. 

Rekord bol zlomený aj vo Fínsku, kde v obci Inari Saariselkä napadlo taktiež rekordných 21 cm snehu. 

Sneženie priniesla silná búrka Varpu

Za týmto rekordným snežením v severských krajinách stojí búrka s názvom Varpu, ktorá priniesla výdatný dážď a tiež prvý sneh do Európy. 

Okrem zrážok fúkal aj veľmi silný vietor, ktorý v niektorých južných a východných oblastiach Fínska prekročil rýchlosť 125 km /h. Silný vietor spôsobil masívne výpadky elektrickej energie, v dôsledku čoho bolo až 40 000 domácností bez prúdu. 

Kým na severe Európy začala zima, v južnom Švédsku je však zima ešte ďaleko. V kraji Scania sa počas týždňa očakávajú teploty do +25 °C, čiže teplotný rozdiel naprieč Švédskom je diametrálne odlišný. 

Reklama MediaAd