Dovolenkári v Chorvátsku POZOR! Pri ostrove Korčula objavili NEBEZPEČNÚ jedovatú rybu. Takto vyzerá

17.08.2023 o 17:21 - Peter Minárik

Chorvátske úrady vydali varovanie pred výskytom veľmi jedovatej tropickej ryby. Táto ryba môže spôsobiť nebezpečenstvo obzvlášť ľuďom s oslabenou imunitou. Nebezpečná ryba sa tu dostala z Indického a Tichého oceána.

Dovolenkári v Chorvátsku POZOR! Pri ostrove Korčula objavili NEBEZPEČNÚ jedovatú rybu. Takto vyzerá
ilustračné foto Pixabay

V Jadranskom mori sa objavil nevítaný hosť. Jedovatá tropická ryba známa ako perutýn sa tam rýchlo množí a stáva sa hrozbou pre pôvodné druhy. Chorvátske úrady nedávno informovali, že jeden exemplár tohto invazívneho druhu bol vylovený tento týždeň pri ostrove Korčula.

Perutýn je tropická ryba, ktorá v Jadrane nemá čo robiť

Perutýn (pterois miles) je ryba, ktorá je okamžite rozpoznateľná svojimi jedovatými ostňami. Pôvodne bol tento druh domovom vôd Indického a Tichého oceánu.

S globálnym otepľovaním však rýchlo pribúda aj v Stredomorí, kde sa živí pôvodnými druhmi rýb, čo môže narušiť miestny ekosystém.

Chorvátsky ústav pre oceánografiu a rybárstvo poukázal na rýchlu dynamiku šírenia tohto druhu. "Prvýkrát bol tento druh ryby v Jadranskom mori pozorovaný v roku 2019 a najsevernejšie bol nájdený pri (ostrove) Vis v roku 2021," uviedol inštitút.

Trend šírenia teplomilných druhov rýb súvisí s otepľovaním mora, a preto sa očakáva, že perutýn sa bude vyskytovať čoraz častejšie.

Po bodnutí vyhľadajte lekára

Bodnutie perutýna môže byť pre človeka mimoriadne bolestivé, hoci nie je obvykle smrteľné. Preto Chorvátsky inštitút odporúča v každom prípade okamžite vyhľadať lekára. Táto ryba žijúca na morských útesoch môže byť nebezpečná najmä pre potápačov a rybárov. Ako vyzerá ryba sa dozviete vo videu.

Táto ryba dokáže do človeka po bodnutí dostať jed, ktorý využíva ako ochranný mechanizmus proti iným rybám. Jed sa skladá z neuromuskulárneho toxínu, ktorý je svojou toxicitou podobný kobriemu jedu.

Je dôležité, aby tí, ktorí sa s ňou môžu stretnúť, s ňou zaobchádzali nadmieru obozretne. Perutýn môže predstavovať nielen nebezpečenstvo pre ľudí, ale aj potenciálnu hrozbu pre miestnu faunu, ktorú môže jeho prítomnosť narušiť.

Zaujímavým aspektom je, že mäso perutínov je pokladané za lahôdku. To môže prispieť k zvýšenému záujmu o lov tohto druhu, čo by mohlo mať ďalšie dopady na miestny ekosystém.

Reklama MediaAd