Podľa nich táto ryba má v sebe jed, ktorý sa volá tetrodotoxín a ide o silný neurotoxín. Jed zasahuje najmä dýchacie svaly a nervový systém, čo môže viesť k ochrnutiu aj strate zraku.
Účinok po uhryznutí štvorzubcom sa dostavuje už pár minút po kontakte či konzumácii. Odborníci preto varujú, aby sa táto ryba za žiadnych okolností nekonzumovala, účinok jedu totiž neznižuje žiadna forma tepelnej úpravy, a zároveň aby sa jej ľudia nemali ani nedotýkať.
Ryba má mocné čeľuste v tvare zobáka, ktoré môžu pri uhryznutí spôsobiť čiastočnú amputáciu prstov. Chorvátsky portál Slobodna Dalmacija píše, že jed štvorzubca je stokrát silnejší než kyanid.
Štvorzubec môže uhryznúť, ale má aj toxíny aj na koži, preto ak kontakt s touto rybou môže byť nebezpečný. V prípade, že štvorzubca v mori zbadáte, radšej sa od neho pomaly vzdiaľte a nerobte prudké pohyby.
Tento druh predstavuje hrozbu nielen pre ľudí, ale aj pre pôvodný ekosystém Jadranu, kde nemá prirodzených nepriateľov. Ide o predátora, ktorý sa môže pomerne rýchlo v Jadranskom mori ďalšie roky rozšíriť.