Dozvuky ex-hurikánu Lee ovplyvnia počasie aj u nás. Európu čakajú silné dažde, hrozia aj povodne

22.09.2023 o 11:00 - Veronika Salayová

Dozvuky ex-hurikánu Lee sa začali prejavovať už aj v Európe a pozostatky tohto cyklónu budú ovplyvňovať počasie aj v ďalších dňoch. Časť Európy čaká zmena počasia, pričom hrozia povodne aj zosuvy pôdy.

Dozvuky ex-hurikánu Lee ovplyvnia počasie aj u nás. Európu čakajú silné dažde, hrozia aj povodne
Ilustračné. Foto: unsplash

Pozostatky hurikánu Lee prináša do Európy vlnu nepriaznivého počasia. Lee najprv priniesol zrážky do Spojeného kráľovstva a počas včerajšieho dňa dokonca aj tornádo do Nemecka.

Od dnes čaká veľká zmena počasia najmä Švajčiarsko, pretože výdatné dažde v dôsledku ex-hurikánu mieria najmä do jeho južných oblastí, kde hrozia povodne a zosuvy pôdy.

Pršať by malo až do soboty, pričom sa očakávajú výdatné zrážky od 50 mm až do 150 mm. V niektorých južných oblastiach môže lokálne spadnúť až 200 mm zrážok. 

Úrady varujú pred povodňami a zosuvmi

Kantón Ticino na juhu Švajčiarska začali sužovať dažde už v noci zo štvrtku na piatok, oblačnosť sa teraz presúva ponad Alpy ďalej na východ a do centrálnych oblastí Švajčiarska, kde sa očakávajú zrážky od 40 mm do 80 mm.

Zdroj: Wetteronline
Zdroj: Wetteronline

Úrady vyhlásili 3. až 4. stupeň výstrahy pred povodňami. V niektorých miestach sa môžu vyskytnúť aj zosuvy pôdy.

Zrážky prinesú aj sneženie

Vysokohorské oblasti sa však môžu tešiť aj z prvého snehu. Studený front zodpovedný za dážď prinesie sneženie už do polôh od 2 000 m n. m.

Pozor, v Alpách hrozia v dôsledku ochladenia aj silná poľadovica a vodiči áut by sa mali okrem prezúvania letných pneumatík pripraviť aj na uzatváranie ciest v alpských priesmykoch.

Reklama MediaAd