Vedci z celého sveta predpovedajú príchod El Niňo, anomálie počasia v Tichom oceáne. Prvé známky formujúceho sa javu už zaznamenala družica Sentinel-6 (S6MF) Michaela Freilicha.
Údaje zo satelitu Sentinel-6 Michael Freilich (S6MF) ukazujú, že na povrchu Tichého oceánu sa vytvorili Kelvinove vlny. Tie sú vysoké 5 až 10 cm a široké stovky kilometrov.
Pohybujú sa zo západu na východ pozdĺž rovníka smerom k západnému pobrežiu Južnej Ameriky.
Kelvinove vlny sa môžu tvoriť v oceáne aj v atmosfére. Vznikajú narušením pohybu vzduchu alebo vody Coriolisovou silou.
Coriolisova sila je sila, ktorá pôsobí na telesá, ktoré sa pohybujú v rotujúcej sústave a mení sa ich vzdialenosť od osi otáčania. Zem sa otáča od západu na východ, takže na severnej pologuli sa objekty v pohybe odkláňajú doprava, zatiaľ čo na južnej pologuli sa odkláňajú doľava.
Keď sa Kelvinove vlny tvoria na rovníku, prenášajú teplú vodu zo západného do východného Tichého oceánu. Podľa odborníkov z NASA je tento jav, ktorý sa vyskytuje na jar, predzvesťou blížiaceho sa El Niňa.
Údaje prevzaté zo satelitu Sentinel-6 Michaela Freilicha pokrývajú obdobie od začiatku marca do konca apríla 2023. Do 24. apríla Kelvinove vlny nahromadili teplejšiu vodu a pri pobreží Peru, Ekvádoru a Kolumbie boli zaznamenané vyššie hladiny morí (znázornené červenou a bielou farbou).
Satelity, ako napríklad Sentinel-6 Michaela Freilicha, dokážu zistiť Kelvinove vlny pomocou radarového výškomeru, ktorý využíva mikrovlnné vlny na meranie výšky hladiny oceánu. Keď výškomer meria hladinu oceánu, tak detekuje malinké vlny, z ktorých vedia vedci zistiť, že sa začína tvoriť fenomén El Niňo.
„Jav El Niňo budeme pozorne sledovať,“ oznámil Josh Willis, jeden z výskumníkov zapojených do projektu Sentinel-6 Michael Freilich z Laboratória prúdového pohonu NASA. „Ak pôjde o silný jav, na zemeguli dôjde k rekordnému otepleniu, ale tu na juhozápade USA môžeme očakávať prívalové dažde,“ dodal.
El Niňo je jav, ktorý nastáva, kedy je povrchová teplota vody v rovníkovej zóne Tichého oceánu nad priemerom. Tento jav je spojený aj s oslabením pasátov.
Pri vyššej teplote Tichého oceánu hrozí väčšie riziko intenzívnych zrážok a silných hurikánov v Severnej a Južnej Amerike, ale aj veľké sucho v oblastiach juhovýchodnej Ázie a severnej Austrálie.
Opakom tohto javu je La Niňa. S týmto javom sme sa stretávali posledné tri roky, no La Niňa už začiatkom roka zanikla. Podľa najnovších výskumov sa na jej predĺžení mohli podieľať obrovské požiare, ktoré sa vyskytli v Austrálii na prelome rokov 2019 a 2020.