Dunaj v Nemecku práve prekročil 4. povodňový stupeň. Povodňová voda sa rúti k nám

Ema Bazhaykin

Hladina Dunaja v Nemecku vplyvom neutíchajúcich dažďov neustále stúpa a už prekročila obávaný 4. povodňový stupeň. Vplyv to bude mať aj na nás, keďže povodňová voda sa už v tejto chvíli rúti k nám.

Ničivé povodne v Nemecku trvajú už niekoľko dní a ani dnešný deň nepriniesol zlepšenie, práve naopak. Pršalo aj dnes a zrážky boli dokonca intenzívnejšie, ako sa očakávalo. Počas uplynulých 24 hodín spadlo na juhu Nemecka ďalších 20 až 50 mm.

Dážď napokon k večeru ustal, avšak povodňová situácia je naďalej kritická a Dunaj stále rastie.

Dunaj prekročil 4. povodňový stupeň

Hladina Dunaja medzi Mníchovom a Pasovom neustále rástla aj počas dnešného dňa a všetko nasvedčovalo tomu, že prekročí 4. povodňový stupeň.

 

To sa aj stalo okolo 15:00 h, kedy hladina rieky dosiahla výšku 850 cm

Vody Dunaja medzičasom zaplavili ulice Pasova, kde sa s pribúdajúcimi večernými hodinami očakáva zhoršenie situácie. 

vývoj hladiny v Pasove k 20:30 dňa 3.6.2024
vývoj hladiny v Pasove k 20:30 dňa 3.6.2024

Hydrologické modely pritom avizujú, že vrchol Dunaja by v Pasove mal kulminovať v utorok večer alebo v noci z utorka na stredu. Výška, na ktorej bude Dunaj v Nemecku kulminovať, je stále otázna.

Pravdepodobne to bude okolo 930 cm, nie je však vylúčené, že hladina môže byť nakoniec aj o dva metre vyššia.

Povodňová voda sa rúti do Bratislavy

Hladina Dunaja v našom hlavnom meste sa aktuálne udržuje pod 1. povodňovým stupňom, čo sa nezmení do zajtrajšieho poludnia.

 

K zmene však príde už čoskoro a aj vplyvom neutíchajúcich zrážok v Nemecku by mala hladina Dunaja u nás postupne rásť. Je tak možné, že už zajtra popoludní prekročí Dunaj v Bratislave úroveň 1. povodňového stupňa, a v stredu by mohol prekročiť úroveň 2. povodňového stupňa.

V Bratislave tak očakávame tzv. 2-ročnú povodeň, ktorá zaplaví časť nábrežia, problémy väčšieho charakteru by však hroziť nemali.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd