Dunaj začne na Slovensku stúpať. V Bratislave stúpne o 2 metre

Dunaj začne na Slovensku stúpať. V Bratislave stúpne o 2 metre
Peter Minárik

Už počas rána začne Dunaj na našom území stúpať. Vzrastie postupne aj o 2 metre. V Rakúsku a v Nemecku totiž intenzívne prší a očakávajú sa povodne.

Nemecko a Rakúsko zasiahla vlna výdatných zrážok. Kritická je situácia najmä na severnej strane Álp, kde sa dnes vyskytovali búrky, ktoré aktuálne prešli do výdatného dažďa. Výdatne by malo na severe Rakúska a na juhu Nemecka pršať až do stredajšieho poludnia.

Čakajú sa desiatky milimetrov zrážok

Výdatné zrážky čakajú aj v Rakúsku. Už za uplynulých 24 hodín spadlo najviac zrážok v oblasti Bregenzu a to až 66 mm. Druhé miesto má Alberschwende s 53 a treticu uzatvára Sulzberg s 52 mm

V častiach Vorarlberska, Severného Tirolska a Salzburgu by malo spadnúť 70 až 120 mm, no ojedinele až 200 mm zrážok. Rakúska meteorologická služba ZAMG vydala pred výdatnými zrážkami varovanie najvyššieho 3. stupňa.

V Nemecku platí varovanie až 4. stupňa. Na juhu Nemecka môže napršať aj viac ako 200 mm.

očakávané zrážky do stredy
očakávané zrážky do stredy

Dunaj začne stúpať

Povodne sa očakávajú najmä v oblasti Álp a na menších tokoch. Postupne sa však začne nasycovať aj povodie Dunaja a začne stúpať aj samotný Dunaj. Podľa predikcií by zatiaľ jeho hladina mala dosiahnuť úroveň ročnej povodne

Podľa predikcií SHMÚ začne Dunaj v Bratislave stúpať už skoro ráno, kedy sa hladina z aktuálnych 370 cm zvýši takmer na 4 metre a výraznejšie začne Dunaj stúpať počas popoludnia. Zajtra v noci môže vystúpiť k 5 metrom a počas stredajšieho večera, kedy zrážky v Rakúsku a v Nemecku budú ustávať stúpne hladina Dunaja v Bratislave k 6 metrom.

očakávaný vzostup Dunaja, zdroj: SHMÚ
očakávaný vzostup Dunaja, zdroj: SHMÚ

 

Povodňová vlna sa bude šíriť aj do susedného Maďarska. Predikcie hovoria o tom, že Dunaj v Budapešti by mal dosiahnuť výšku 620 cm, čo je už úroveň 1. povodňového stupňa.

Zrejme najkomplikovanejšia situácia bude na profile Nagybajcs, pri našom Medveďove. Dunaj by tu mohol dosiahnuť až úroveň 3. povodňového stupňa.

predpoveď pre profil Nagybajcs
predpoveď pre profil Nagybajcs

Hladina Dunaja bude na našom území klesať počas nasledujúceho víkendu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd