Hladina Dunaja v Bratislave je stále vysoká a síce včera večer začal kulminovať, tak rozhodne ešte neklesá. Dokonca v uplynulých hodinách prechodne aj stúpol.
Včera o 19:30 začal Dunaj v Bratislave kulminovať. Hladina dovtedy kontinuálne a výraznejšie rástla, no včera večer sa jej výrazný rast na hodnote 956 cm zastavil a začal kulminovať.
Kulminácia Dunaja však už prebieha 24 hodín. Naďalej Dunaj v Bratislave osciluje okolo rovnakej hranice, ale prechodne stúpa a potom zasa klesá.
Dokonca sme pred niekoľkými minútami dosiahli na Dunaji v Bratislave nové maximum tejto povodňovej vlny s hodnotou o 18:15 na úrovni 976 cm.
Hladina Dunaja v Bratislave kontinuálne mení svoju výšku, no hladina osciluje okolo ±15 cm. Každopádne dnes večer sme zaznamenali novú rekordnú hodnotu.
Hladina Dunaja bude na aktuálnom stave ešte minimálne 12 hodín a až potom by mal Dunaj začať klesať, avšak jeho pokles bude trvať veľmi dlho a pod úroveň 3. povodňového stupňa sa dostane najskôr až vo štvrtok večer.
Dunaj aktuálne nemá dôvod na výraznejší pokles. Na našom území sa prejavuje vzdutie Moravy, kde sa vylieva časť dunajskej vody a súčasne z Moravy vteká pod Devín povodňová vlna z Česka, no situáciu výraznejšie ovplyvnil aj stav v Alpách a v Rakúsku.
V Dolnom a v Hornom Rakúsku, ako aj v Bavorsku totiž včera došlo k ďalším výrazným zrážkam a zároveň sa v Alpách začal výraznejšie topiť sneh. Dunaj je tak v Rakúsku stále zásobovaný vodou jednak zo zrážok, ale aj z topiaceho sa snehu, ktorého za uplynulé dni v polohách nad 1500 m n.m. napadlo viac ako 100 cm, čo sú obrovské zásoby vody.
Naviac situácia v Dolnom Rakúsku je vážna. Mnohé priehrady a hrádze sú doslova preplnené a vodohospodári odpúšťajú viac vody ako v uplynulých dňoch a hodinách.
Ako vidieť aj na vývoji v Hainburgu, tak Dunaj dokonca aktuálne začal rásť. Prietok sa zrýchlil z 9080 m³/s na 9120 m³/s.
Ďalšie hydrologické prognózy zverejní Rakúsko o 20:00 a budú veľmi zaujímavé. Otepľovanie v Alpách je totiž výraznejšie, ako sa čakalo a výrazné tu boli aj zrážky.