Dym z kanadských požiarov dorazil do Európy. „Usadil“ sa v Alpách, kde bránil krásnym výhľadom

02.10.2023 o 18:30 - Veronika Salayová

Turisti v Alpách cez víkend márne hľadali nádherné výhľady. V závislosti od nadmorskej výšky bola viditeľnosť na horách od 10 do maximálne 30 km. Vinníkom však tentoraz nebol saharský prach, ale dym z lesných požiarov z ďalekej Kanady. 

Dym z kanadských požiarov dorazil do Európy. „Usadil“ sa v Alpách, kde bránil krásnym výhľadom
Foto: Wetteronline

Častice dymu z ničivých lesných požiarov v Kanade sa minulý týždeň dostali cez Atlantik a zamierili si to priamo do alpského regiónu.

Tento dym spolu s malými časticami precestovali niekoľko tisíc kilometrov naprieč oceánom, keď cez víkend dorazili do Álp, kde zakotvili.

Práve tu bol dym vo vyššej nadmorskej výške najbadateľnejší a výrazne bránil turistom kochať sa krásnymi horskými výhľadmi. 

Vinník tentoraz nebol z Afriky

Vrstva s najvyššou koncentráciou dymu z Kanady bola v nedeľu v Alpách v nadmorskej výške okolo 2 000 m n. m. v závislosti od regiónu a bolo ho v atmosfére dostatok, čo bolo evidentné hneď. 

Foto: Wetteronline
Foto: Wetteronline

Na prvý pohľad sa mohlo zdať, že vinníkom zlej dohľadnosti je saharský prach, no tentoraz to bol dym z ďalekého kontinentu. 

Dymu postupne ubúda

Aj na začiatku týždňa je viditeľnosť v Alpách stále obmedzená, no už nie je taká výrazná ako práve cez víkend. 

V noci z utorka na stredu sa však dostane do alpského regiónu studený front, ktorý „vyplaví“ častice dymu z atmosféry a následne zabezpečí vzduch s dobrou dohľadnosťou.

 

Reklama MediaAd