EKOLOGICKÁ KATASTROFA: Kaspické more sa neustále zmenšuje

EKOLOGICKÁ KATASTROFA: Kaspické more sa neustále zmenšuje
Ema Bazhaykin

Očakáva sa, že Kaspické more zažne v nasledujúcich rokoch opäť klesať. Úroveň hladiny tohto slaného jazera však nie je jediným ekologickým problémom, ktorý tomuto regiónu hrozí.

V novembri 2003 v Teheráne päť kaspických štátov – Azerbajdžan, Irán, Kazachstan, Rusko a Turkménsko – podpísalo prelomový dohovor zameraný na ochranu Kaspického mora. Napriek tomu sa situácia s najväčšou uzavretou nádržou na planéte stále zhoršuje a Kaspické more čelí hrozbe ekologickej katastrofy. 

Podľa ministerstva ekológie a prírodných zdrojov Kazachstanu sa od roku 2006 plocha vodnej plochy zmenšila o viac ako 31 000 kilometrov štvorcových. Navyše väčšina z nich pripadá na kazašskú časť severného Kaspického mora.

Podľa historických pozorovaní sa od roku 1900 do roku 2022 hladina mora menila od mínus 25,74 metra do mínus 29,01 metra, a teda prekročila hranicu kritickej plytčiny. 

 

Hladina sa opäť zmenšuje

Ako uviedla rezervácia Astrachaň, hladina Kaspického mora naďalej klesá v porovnaní s úrovňou z konca 70. rokov minulého storočia.

Variabilita výšky nádrže je spôsobená množstvom faktorov. Naposledy sa more výrazne znížilo v roku 1978, od roku 1979 sa zas proces začal obracať.

Odborníci dnes predpovedajú ďalší pokles úrovne v nasledujúcich rokoch a tiež si všímajú významný vplyv tohto anomálneho javu na ekosystém a klímu delty Volgy.

Obzvlášť citeľné následky sa vyskytli v oblasti delty, kde rozširujúce sa plytké vody bránia pohybu vodnej dopravy a rozvoju rybolovu. Podľa odborníkov si situácia vyžaduje opatrenia na ochranu a obnovu biosystému delty, ako aj na zabezpečenie trvalo udržateľného prirodzeného rozvoja v tomto regióne.

 

Trpí fauna aj flóra

Ďalším problémom Kaspického mora je zhoršovanie stavu flóry a fauny. Je spojená so znečistením životného prostredia ľudským odpadom. Hlavnou znečisťujúcou látkou mora je ropa.

Z Kaspického mora o chvíľu zostane už len plytčina
Z Kaspického mora o chvíľu zostane už len plytčina, foto: Astrachanru

Environmentálne dôsledky produkcie a využívania ropy potláčajú rozvoj fytobentosu a fytoplanktónu Kaspického mora, reprezentovaného modrozelenými riasami a rozsievkami, znižujú produkciu kyslíka a hromadia sa v sedimentoch na dne. Nárast znečistenia negatívne ovplyvňuje aj výmenu tepla, plynu a vlhkosti medzi vodnou hladinou a atmosférou.

Podľa odborníkov more trpí aj prenikaním cudzích organizmov, ktoré s odpadom vypúšťajú lode, ako aj nadmerným rybolovom a pytliactvom, či obrovskými objemami domáceho a priemyselného odpadu.

Len v Dagestane sa ročne vypustí do mora viac ako 100 miliónov metrov kubických nespracovaných odpadových vôd. Odpadové vody premenili tamojšie more na zdroj infekčných chorôb.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd