Ekvádor zasiahlo silné zemetrasenie. Otrasy cítili aj v susednom Peru

18.03.2023 o 19:36 - Dominik Cenkner

V sobotu podvečer nášho času zasiahlo Ekvádor silné zemetrasenie. Vyplýva to z údajov Európskeho stredomorského seizmologického centra.

Ekvádor zasiahlo silné zemetrasenie. Otrasy cítili aj v susednom Peru
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

AKTUALIZÁCIA 18.3.2023 22:45 h - Zahraničné médiá informujú o prvých obetiach. Podľa dostupných informácií pri zemetrasení zomrelo doposiaľ 12 ľudí. Okrem toho prichádzajú informácie aj o väčších škodách.

K zemetraseniu došlo o 18:12 h nášho času, čo pre tamojších obyvateľov znamenalo, že otrasy cítili krátko po 12. hodine popoludní. Zemetrasenie dosiahlo silu až 6,7 magnitúdy. 

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 20 km juhozápadne od mesta Naranjal a 60 km severne od mesta Machala. Žije v ňom takmer 200 000 obyvateľov. 

Aj napriek sile zemetrasenia neprichádzajú z oblasti hlásenia o výraznejších škodách. Rovnako tak nie sú hlásené ani obete na životoch či vážne zranení. 

Pre úplnosť dodajme ešte jednu informáciu. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 80 km.

zdroj: emsc.eu
zdroj: emsc.eu

Nebola vydaná výstraha pred cunami

Aj napriek tomu, že k zemetraseniu došlo v pobrežnej oblasti, úrady nevydali varovanie pred vlnou cunami. Obyvatelia tak môžu ostať pokojní. 

„Trvalo to dlho a otrasy prichádzali akoby vo vlnách,“ opisuje zážitok jeden z obyvateľov, ktorý otrasy pocítil cez portál EMSC. O sile zemetrasenia svedčí aj to, že ho cítili aj v susednom Peru.

Najsilnejšie zemetrasenie, aké kedy bolo v Ekvádore zaznamenané, malo 16. apríla 2016 silu 7,8 stupňa magnitúdy. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v blízkosti mesta Muisne v provincii Esmeraldas na severnom pobreží Ekvádoru.

Zemetrasenie spôsobilo rozsiahle škody a malo za následok smrť viac ako 650 ľudí, ako aj zranenia tisícov ľudí. Množstvo ľudí muselo svoje domovy opustiť. Zemetrasenie spôsobilo aj značné škody na infraštruktúre a budovách, najmä v pobrežných mestách Manta a Portoviejo.

Reklama MediaAd