Mauna Loa − najväčšia aktívna sopka na svete − vybuchla tento týždeň prvýkrát od roku 1984. Po silnej erupcii sprevádzanej seizmickými otrasmi sa najprv láva držala len v kaldere, no neskôr začala stekať po boku sopky. Žeravá láva s teplotou 1 000 °C, našťastie, steká na severovýchod do neobývanej oblasti a zatiaľ nepredstavuje pre miestnych obyvateľov veľkú hrozbu.
Štátna agentúra pre riadenie núdzových situácií uviedla, že na ostrove neplatia žiadne príkazy na evakuáciu. Guvernér David Ige povedal na margo turizmu, že navštíviť Veľký ostrov je stále bezpečné, a to aj napriek dvojitej erupcii, keďže na Havaji prebieha erupcie ďalšej sopky − Kilauea.
Jediným problémom na ostrove je to, že láva smeruje k diaľnici, čo by mohlo výrazne narušiť cestnú dopravu na ostrove. Ak by sa láva dostala až na cestu, obchádzka by bola náročná a zrejme by viedla k dopravným zápcham.
Obavy u miestnych a turistov vzbudzuje aj sopečný plyn v ovzduší, avšak limity častíc neboli zatiaľ výrazne prekročené. Zdravotné úrady na Havaji tvrdia, že kvalita vzduchu je stále dobrá, no kedykoľvek sa môže zhoršiť.
Vulkanické plyny, vrátane oxidu siričitého a chlóru, reagujú s vlhkosťou vo vzduchu a vytvárajú tzv. vog, čo je sopečná hmla. To by mohlo spôsobiť problémy najmä ľuďom v závetrí. Vog by mohol podráždiť oči a niektorým ľuďom spôsobiť problémy s dýchaním.
Situáciu ohľadom erupcie najväčšej sopky pozorne sledujeme a o všetkom dôležitom budeme včas informovať.