Erupcia podmorskej sopky môže mať hrozivé následky

Veronika Sádovská

Toxický mrak z erupcie oceánskej sopky môže spôsobiť obrovské škody a ochorenia zvieratám aj ľuďom v okruhu niekoľkých desiatok kilometrov.

Toxický mrak zo stále aktívnej podmorskej sopky v Tongu by môže spôsobiť kyslé dažde po celom Tichomorskom kráľovstve, potenciálne otráviť pitnú vodu a poškodiť pokožku a oči ľudí či zvierat.

Sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vybuchla v pondelok a je stále veľmi aktívna. Oblak popola a toxických plynov vystúpil až do výšky 18 kilometrov. 

Polícia nehlásila žiadne zranenia spôsobené erupciou, ale v utorok neskoro večer úrady uviedli, že prach a plyn môžu spôsobiť kyslé dažde, ak sa zmiešajú s vodou v atmosfére.

Obyvateľom odporučili do istého času odstaviť svoje zariadenia, ktoré zbierajú dažďovú vodu, až kým nebude atmosféra od týchto častíc vyčistená. 

Erupcia ešte stále pokračuje aj po týždni. Samotný ostrov narástol už o 600 metrov na východnej strane. 

Podmorská sopka naďalej vybuchuje a chrlí lávu, ktorá veľmi rýchlo vychladne a vytvorí novú časť pevniny ostrova. Kedy erupcia skončí vôbec nie je jasné, keďže stále vznikajú nové otrasy a erupcie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd