Etna opäť postrašila obyvateľov talianskej Sicílie začiatkom tohto týždňa. Sopka chrlí lávu a popol, sopečnú činnosť sprevádzajú aj menšie zemetrasenia.
Aktívna sopka Etna, ktorá sa nachádza na východnom pobreží Sicílie, nikdy nespí a pravidelne nedáva spávať ani obyvateľom talianskeho ostrova.
Sopka o sebe dala vedieť aj začiatkom tohto týždňa. Zasneženými kopcami, ktoré v zimných obdobiach poskytujú zimné radovánky miestnym rodinám s deťmi, teraz preteká horúca žiarivá láva.
Láva začala vytekať z krátera s názvom Bocca Nuova v noci z 11. na 12. februára, informovali geológovia z Národného ústavu geofyziky a vulkanológie (INGV) v sicílskom meste Catania.
Počas erupcie bolo zaznamenaných niekoľko otrasov, niektoré s magnitúdou až 3,7. V stredu popoludní bola „rieka lávy“ dlhá už asi tri kilometre, informovali talianske médiá.
V stredu ráno sa zvnútra sopky chrlilo obrovské množstvo sopečného popola. Nad zasneženým kužeľom sa vytvoril obrovský tmavý oblak popola zachytený na záberoch z dronu.
Prvá erupcia v tomto týždni nastala v pondelok. Z krátera Bocca Nuova vo výške asi 3 000 metrov nad morom začala tryskať láva, informovala agentúra Reuters.
Etna, 3 330 metrov nad morom vysoká sopka nachádzajúca sa na Sicílii v Taliansku, je najvyšším sopečným kužeľom v Európe a jedným z najaktívnejších na svete.
Má najdlhšiu zdokumentovanú históriu erupcie zo všetkých sopiek, pričom prvé záznamy pochádzajú z roku 425 pred naším letopočtom.