Euklid má odhaliť tajomstvá temnej hmoty. Poslal prvé fotografie

11.08.2023 o 19:10 - Veronika Sádovská

Teleskop Euklid poslal na Zem prvé snímky. Predtým, ako zariadenie začne svoju misiu, ktorá zahŕňa štúdium temnej hmoty, vedci z Európskej vesmírnej agentúry ukázali pôsobivé testovacie snímky, ktoré vytvoril.

Euklid má odhaliť tajomstvá temnej hmoty. Poslal prvé fotografie
zdroj: NASA

Misia teleskopu Euclid bola spustená 1. júla, kedy bolo zariadenie vypustené do vesmíru z Mysu Canaveral na Floride. Teraz sa vedci z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) rozhodli podeliť o prvé testovacie snímky, ktoré zariadenie nasnímalo.

Trojrozmerná mapa oblohy

Skúšobné snímky umožnili inžinierom koordinujúcim projekt Euclid zabezpečiť, aby teleskop a meracie prístroje fungovali správne. Vedúci projektu Giuseppe Racca vysvetlil, že boli vyrobené s minimálnym vyladením systému, čo umožnilo vidieť len niekoľko galaxií, ale výsledky sú stále sľubné.

„Po viac ako 11 rokoch práce na projekte Euclid je vidieť tieto prvé obrázky neuveriteľne emotívnym momentom," povedal. Plne kalibrovaný Euclid bude pozorovať miliardy galaxií a vytvorí tak najväčšiu 3D mapu vesmírnej oblohy v histórii.

Prvá snímka

Prvá snímka bola urobená prístrojom VIS, ktorý robí ostré snímky objektov, čo im umožňuje presne určiť ich tvar. Na testovacom obrázku je jasne viditeľných niekoľko galaxií, ale mnohé ďalšie sú rozmazané škvrny, ktoré Euclid zachytí v budúcnosti.

zdroj: NASA
zdroj: NASA

Hoci sa obrázok zdá byť obrovský, oblasť oblohy, ktorú pokrýva, je len asi štvrtina šírky a výšky mesiaca v splne.

„Som očarený krásou týchto obrázkov a množstvom informácií, ktoré obsahujú,“ povedal Mark Cropper z University College London, koordinátor výstavby VIS. „Som hrdý na to, čo tím VIS dosiahol, a vďačný každému, kto to umožnil. Obrázky budú dostupné pre každého, a to ako na výskum, tak aj na iné účely."

Druhá fotografia je podrobnejšia

Druhá snímka bola urobená v blízkej infračervenej oblasti pomocou prístroja nazývaného NISP. Má dvojakú úlohu: zobrazuje galaxie v infračervenom svetle a meria množstvo svetla, ktoré vyžarujú pri rôznych vlnových dĺžkach. Posledná charakteristika umožňuje určiť, ako ďaleko je každá galaxia.

zdroj: NASA
zdroj: NASA

„Videli sme simulované obrázky, videli sme obrázky z laboratórnych testov, ale stále je pre mňa ťažké pochopiť, že sa teraz pozeráme na skutočný vesmír. Sú také detailné, také úžasné,“ povedal Knud Jahnke, ktorý pracoval na konštrukcii NISP.

Spojením informácií o vzdialenosti získaných NISP s údajmi o tvare z VIS budú vedci schopní zmapovať rozloženie galaxií vo vesmíre a sledovať jeho zmeny v čase. Táto 3D mapa nám poskytne informácie o temnej hmote a temnej energii vesmíru.

Reklama MediaAd