Európa: Dnes vrcholí vlna horúčav. V Londýne bolo +37 °C

Veronika Sádovská

Vlna horúčav v západnej Európe včera vyvrcholila. Padali rekordy, ale spôsobila aj požiare a vyschnuté rieky.

Sychravá Británia sa za posledné dni zmenila na letnú prímorskú destináciu. Počas extrémnej vlny horúčav sa teplota vyšplhala na tropických +37 °C.

Vo Francúzsku však majú horúčavy veľmi negatívny dopad na prírodu. Západ krajiny sužujú požiare, ktoré ohrozujú ľudské domovy. Prímorské mesto Anglet bojovalo s požiarom približne 3 dni. Oheň zničil asi tucet domov a 100 ľudí bolo evakuovaných.

Na východe Francúzska zase kvôli extrémnym horúčavám vyschlo niekoľko riek. Podobné sucho je aj v Nemecku, kde spadlo len 65% zrážok ako inokedy v júli.

Ani krajiny Pyrenejského a Apeninského polostrova neobišli extrémne teploty. Horúci vzduch, ktorý prúdi do Európy, pochádza práve z Afriky a tieto krajiny trpia asi najviac. Madrid musel zmeniť pravidlá, ktoré sa týkajú používania rúšok na verejnosti, v Ríme v piatok odporúčali obmedziť pobyt vonku počas dňa.

Ešte aj dnes má byť extrémne teplo a sucho. Okolie Jadranu bolo v júli takisto veľmi horúce, avšak v tejto oblasti sa pravidelne tvoria búrky, ktoré povrch ochladzujú.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Marcel
Zajtra
Prehánky
13 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
13 °C / -3 °C
Slavomír
Utorok
Prehánky
12 °C / -3 °C
Vojtech
Streda
Občasný dážď
13 °C / -2 °C
Juraj
Štvrtok
Občasný dážď
14 °C / -3 °C
Marek
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd