Tohtoročná zima je v Európe veľmi chudobná na zrážky, najmä tie snehové. Kam sa podel sneh a vráti sa ešte zima do Európy?
Tohtoročná zima nie je bohatá na sneh ani u nás, ani vo väčšine Európy, vrátane východnej a severovýchodnej časti kontinentu, kde v tomto období zvyčajne leží poriadna snehová prikrývka.
Podľa reanalýzy ERA5 z 29. januára je tento rok vo východnej a severovýchodnej Európe, vrátane západnej a juhozápadnej časti Ruska a mnohých oblastiach Fínska, výrazne menej snehu v porovnaní s priemerom za posledných 20 rokov.
Švédsko, Nórsko a alpský región predstavujú rôznorodejší obraz. Sú tu oblasti, ktoré tiež bojujú s nedostatkom snehu, a preto napríklad niektoré alpské lyžiarske strediská, kde sa nepoužívajú snežné delá, fungujú len v obmedzenej miere.
Zároveň však v Alpách aj Škandinávii nájdeme lokality, kde je snehová pokrývka hrubšia ako zvyčajne. Týchto oblastí je však menej.
V nadchádzajúcom období sa nad strednou, východnou a severovýchodnou Európou usadí rozsiahla tlaková výš, takže výrazné sneženie sa stále neočakáva.
V stratosfére už nastalo oteplenie, v dôsledku čoho začal kolaps polárneho víru. Ešte pred týždňom existovala šanca, že v druhej polovici februára by mohol chladný arktický vzduch z dôsledku kolabujúceho polárneho víru doraziť do strednej Európy.
Posledné výstupy numerických modelov síce naďalej počítajú so zoslabením polárneho víru a oteplením v polárnej stratosfére, avšak na intenzite tohto javu už modely ubrali.
Teda stratosférické oteplenie zrejme nebude také výrazné, čo povedie k tomu, že mrazivý arktický vzduch do kontinentálnej Európy napokon nedorazí. Existuje však šanca na krátkodobé vpády chladného vzduchu, ale zima so všetkým, čo k tomu patrí − taká je vo februári v nedohľadne.