Európa rozdelená na 2 časti

Ľubomír Franko

Zaujímavá situácia dnes nastala v Európe. Tá sa totiž teplotne rozdelila prakticky na 2 časti. Po okraji výraznej tlakovej výše so stredom nad Pobaltím k nám prúdil vzduch až zo Sibíri. Zároveň však výbežok vyššieho tlaku vzduchu siahal až do Afriky. Po okraji tohto výbežku a po prednej strane hlbokej tlakovej níže so stredom nad Britániou prúdil do strednej Európy od juhozápadu teplý vzduch. Tieto dve vzduchové hmoty sa stretávali práve nad našim územím. Nielen Európa, ale aj naše územie sa rozdelili na dve polovice. Na východnom Slovensku dnes teploty dosahovali približne +6°C, na západe však bolo až o 13°C teplejšie. V Hurbanove teplota dokonca takmer dosiahla +20°C. Tieto dve vzduchové hmoty rozdeľovalo zvlnené frontálne rozhranie, čo sme mohli zase pozorovať na oblačnosti (viď. satelitný snímok družice Suomi NPP). Na západe panovalo slnečné počasie, no na strednom a východnom Slovensku na mnohých miestach pršalo.

Zaujímavá teplotná situácia nastala napríklad v Prešove. Doterajšie denné maximum bolo namerané o 1:00 ráno (+9,8°C) a po celý deň bola teplota od tejto hodnoty nižšia. Aktuálne je tam len +5,3°C. Najviac napršalo v Michalovciach, 18,7 mm a najteplejšie bolo v Hurbanove,kde medzi 14:00 a 15:00 vystúpila teplota na +19,9°C. V tom čase bolo v Prešove len +5,7°C, čo znamená, že rozdiel medzi východom a západom bol až 14,2°C !

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Zajtra
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 14 °C
Tadeáš
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd