Európa zažíva také počasie, vďaka čomu ceny elektriny a plynu doslova kolabujú. Bude ešte teplejšie a veternejšie

Peter Minárik

V Európe po niekoľkých týždňoch relatívne stabilného a pokojného počasia zavládlo veterné počasie, ktoré sužuje predovšetkým krajiny s rozsiahlou sieťou veterných elektrárni. Zároveň počas dňa svieti Slnko a elektriny zo zelených zdrojov je tak veľa, že niekedy dokonca zákazníkom platia za to, aby ju míňali. Počas nadchádzajúcich dní bude počasie priať a elektriny aj plynu bude dostatok.

Nad starým kontinentom zavládlo nezvyčajné počasie, ktoré pomáha predovšetkým energetickému sektoru. Ešte v lete a na jeseň bojovala Európa predovšetkým so suchom, ktoré vyhnalo ceny energií prudko nahor až na historické rekordy. 

Pre sucho a vyschnuté rieky nebolo možné chladiť studenou vodou francúzske jadrové reaktory, v Nemecku nemohli po rieke Rýn voziť do elektrární uhlie a keďže bolo málo vody aj v nádržiach, tak bola výroba elektriny z vody značne obmedzená.

Teraz sa situácia obrátila. V severozápadnej Európe, kde je najviac obnoviteľných zdrojov, začalo silno fúkať a súčasne svieti Slnko. Fotovoltické a veterné elektrárne doslova šliapu na plno a elektriny je veľa. Zároveň na výrobu elektriny zrazu netreba plyn a nadpriemerne teplé počasie si nevyžaduje toľko vykurovania. Plynu je toľko, že sa deje to, čo sa v zime deje málokedy. Namiesto čerpania z plynových zásobníkov sa plyn opäť do zásobníkov dopĺňa.

Elektrina je najlacnejšia za uplynulý rok. Za odber vám zaplatia

Situácia je aktuálne taká, že Európa je už niekoľko týždňov rozdelená na dve časti. Zatiaľ čo v našej oblasti panuje relatívne stabilné počasie s občasnými slnečnými dňami, tak v severozápadnej Európe, v širokej oblasti Severného mora panuje veterné počasie, a to už niekoľko týždňov. Naplno tak šliapu veterné elektrárne, čo sa prejavuje aj na trhových cenách elektriny.

Elektrina je aktuálne najlacnejšia za uplynulý rok. Zatiaľ čo koncom augusta ceny na Slovensku atakovali sumu 725 €/MWh, tak aktuálne ceny elektriny sú na úrovni 42 €/MWh, pričom prudko klesajú.

cena elektriny na krátkodobom trhu na Slovensku, zdroj: okte.sk
cena elektriny na krátkodobom trhu na Slovensku, zdroj: okte.sk

Na severozápade Európy je elektriny toľko, že za odber vám dokonca zaplatia. Dnes ráno stála cena elektriny v Spojenom kráľovstve -25 €/MWh. Laicky môžeme povedať, že firmám za to, že spustili chladenie alebo kúrenie ešte zaplatili.

Plyn je lacný, a dokonca sa plnia zásobníky

Veterné, slnečné a teplé počasie jednoducho výrobcom energií praje. Zároveň je odber v tomto období menší. Plyn teda toľko potrebný na vykurovanie nie je a elektriny je pre veterné a slnečné počasie zrazu veľa.

Plyn sa aktuálne predáva za takú istú cenu ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Jeho aktuálna cena sa pohybuje od 75 do 85 €/MWh, čo je štvrtina ceny, za akú sa predával v lete, keď panovali obavy z dodávok plynu.

vývoj cien plynu TTF Gas, zdroj: tradingeconomics.com
vývoj cien plynu TTF Gas, zdroj: tradingeconomics.com

Zaujímavý je pohľad ešte na jeden graf. Keďže Európa zažíva nezvyčajne teplé počasie, zároveň priemysel nefunguje na plné obrátky a tankery s LNG neustále vozia plyn, tak jeho dodávka je aktuálne vyššia ako odber, čo je v zimnom období pomerne nezvyčajné.

Namiesto toho, aby Európa míňala plyn zo zásobníkov, ktoré sú určené na vykrytie spotreby v zimných mesiacoch, tak už vyše týždňa sa v Európe dokonca zásobníky opäť plnia. Naplnenosť zásobníkov je tak aktuálne jedna z najvyšších v histórii.

stav naplnenosti plynových zásobníkov v Európe, zdroj: gas.kyos.com
stav naplnenosti plynových zásobníkov v Európe, zdroj: gas.kyos.com

Bude teplejšie a veternejšie

Predpovede počasia naznačujú, že počasie bude priať aj nasledujúce dni. Prelom rokov prinesie do Európy nezvyčajne vysoké teploty, ktoré pôjdu aj v našej oblasti nad +15 °C. Očakáva sa, že budú padať teplotné rekordy.

Zatiaľ čo vo vnútrozemí bude teplo, tak na pobreží Európy a v Severnom mori bude mimoriadne veterno. Presúvať sa tu totiž budú jednotlivé tlakové níže, ktoré prinesú veterné počasie. Silný vietor tak veterné turbíny bude točiť naplno, slnečné počasie bude vyrábať veľa elektriny a pre veľmi teplé počasie nebude potrebné tak veľmi kúriť.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Zajtra
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Štvrtok
Búrky
32 °C / 13 °C
Valéria
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd