Európsky SUPERVULKÁN pohrozil, že sa zobudí. Je naozaj na pokraji výbuchu?

Európsky SUPERVULKÁN pohrozil, že sa zobudí. Je naozaj na pokraji výbuchu?
Veronika Salayová

Európsky supervulkán znepokojuje nielen Talianov, ale aj Európanov vrátane nás. Tento týždeň sa začali veľmi silné nepokoje pod sopkou a zrejme sa niečo deje. Zemetrasenia pokračujú a ľudia sa pochopiteľne boja, že sopka je na pokraji výbuchu. Je to naozaj tak? 

Začiatkom tohto týždňa pod talianskym supervulkánom Flegrejské polia (Campi Flegrei) zaznamenali veľmi silné zemetrasenie so silou 4,4 magnitúdy, čo prekvapilo aj samotných vulkanológov.

Takéto silné zemetrasenie totiž pod sopkou nebolo zaznamenané už najmenej 40 rokov. Okrem toho nastali aj ďalšie väčšie zmeny. Taliansky národný inštitút geofyziky a vulkanológie (INGV) uviedol, že zem sa v priebehu 15 dní zdvihla o 2 centimetre. Ak bude tento trend pokračovať, zem by sa mohla do mesiaca zdvihnúť o 4 centimetre, namiesto iba 1 centimetra ako v predchádzajúcich mesiacoch.

Od januára 2023 sa zem zdvihla približne o 23,5 centimetra, informuje taliansky denník Corriere della sera. V týždni od 15. do 21. apríla došlo spolu k 145 zemetraseniam, avšak v ostatných parametroch skúmaných monitorovacími stanicami experti nezaznamenali žiadne významné zmeny.

 

Čo sa pod supervulkánom deje?

To, že sa zem okolo supervulkánu dvíha, nie je žiadnou novinkou, ale skôr súčasťou tzv. bradyseizmu. Tento výraz pochádza z gréčtiny („pomalý pohyb“) a opisuje slabé zemetrasenia, pri ktorom sa zem dvíha, ale môže opäť aj klesnúť. 

Tento jav nie je pre obyvateľov tohto regiónu cudzí: medzi rokmi 1982 a 1984 došlo v talianskom meste Pozzuoli, ktoré leží uprostred Flegrejských polí, k pohybom zeme o viac ako 1,5 metra. Tento zdvih zeme naznačuje pohyb a presun magmy pod povrchom zeme. 

Posledná erupcia supervulkánu sa datuje do roku 1538, no vulkán bol za posledných 70 rokov veľmi turbulentný. Podľa odborníkov boli v tomto období namerané desaťtisíce menších zemetrasení a pobrežné mesto Pozzuoli pri Neapole sa zdvihlo celkovo o takmer 4 metre.

 

Môže dôjsť k výbuchu supervulkánu v Taliansku?

Aj keď erupcie sopiek nie je ich možné predpovedať, odborníci predsa len vedia na základe zmien povrchu zeme a iných meraní zistiť, či sa k erupcii schyľuje, alebo nie. Vulkanológovia ubezpečujú širokú verejnosť, že nič nenasvedčuje tomu, že by malo dôjsť k rýchlej a náhlej erupcii v priebehu najbližších dní či týždňov.

Na druhej strane uvádzajú že ďalšie zemetrasenia sa budú naďalej v okolí sopky vyskytovať, a dokonca môžu byť aj silnejšie a dosiahnuť silu 5,0 magnitúdy. Na záver dodávajú, že taliansky supervulkán Flegrejské polia je monitorovaný ako žiadna iná sopka na svete, takže nateraz nie je žiaden dôvod na obavy. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Juraj
Zajtra
Búrky
23 °C / 6 °C
Marek
Sobota
Prehánky
18 °C / 5 °C
Jaroslava
Nedeľa
Skoro jasno
20 °C / 1 °C
Jaroslav
Pondelok
Jasno
21 °C / -1 °C
Jarmila
Utorok
Polooblačno
22 °C / 3 °C
Lea
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd