Európu dnes zasiahnu zvyšky hurikánu. Prinesú až 12 metrové vlny

Peter Minárik

Cez Atlantik putuje hlboká tlaková níž, ktorá je pozostatkom hurikánu Epsilon. Táto tlaková níž prináša turbulentné počasie do Atlantiku a dnes zasiahne obývané oblasti.

Zvyšky hurikánu Epsilon, ktorý uplynulé dni putovali cez Atlantický oceán sa blížia k Európe. Ešte pred tým došlo západne od Britských ostrovov k výraznému prehĺbeniu tejto tlakovej níže, ktorá je pozostatkom hurikánu a tlak v strede tlakovej níže klesá až ku 965 hPa.

V nasledujúcich hodinách sa však táto tlaková níž ešte prehĺbi. Aktuálne síce dosahuje tlak v strede tlakovej níže 965 hPa, ale už večer poklesne tlak na 945 hPa a do zajtrajšieho rána poklesne k 940 hPa.

Takáto hlboká tlaková níž spôsobí v oblasti Atlantického oceánu výrazný tlakový gradient vplyvom čoho bude silnieť vietor. Rýchlosť vetra by južne od tejto tlakovej níže mal dosahovať 170 km/h, čo bude produkovať v Atlantiku až 18 metrové vlny.

Nepriaznivé počasie však nebude panovať len nad Atlantickým oceánom, ale aj na Britských ostrovoch, kam sa tlaková níž priblíži už dnes večer.

Medzi najviac postihnutú oblasť by malo patriť Írsko. Na pobreží Írska sa očakávajú vlny s výškou až 11 metrov a silný vietor s nárazmi až cez 100 km/h.

predpoveď výšky vĺn na dnešné popoludnie
predpoveď výšky vĺn na dnešné popoludnie

Nepriaznivé počasie by však malo zasiahnuť len pobrežie Írska. Na zvyšku Britských ostrovov síce vietor počas zajtrajšieho dňa taktiež zosilnie, ale jeho nárazy by sa mali pohybovať len od 50 do 70 km/h.

Tlaková níž by sa mala následne pomerne rýchlo vypĺňať a už by nemala predstavovať nebezpečenstvo pre ďalšie európske krajiny.

Okolo tejto tlakovej níže bude postupovať studený front, ktorý počas štvrtka ovplyvní počasie aj na Slovensku a prinesie zrážky, na hory aj sneženie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Viliam
Zajtra
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd