Európu zasiahli nezvyčajne silné búrky na studenom fronte. Dnes tento front dorazí ku nám

Veronika Salayová

Pondelok sa v západnej Európe niesol vo veľmi intenzívnom búrlivom duchu. Dnes studený front dorazí aj nad naše územie a prinesie najmä zrážky, v neskorších hodinách bude na čele ďalšieho prichádzajúceho frontu fúkať aj silný vietor. 

Včera sa západnou Európou prehnali veľmi intenzívne búrky, ktoré okrem iného priniesli mimoriadne veľa bleskových výbojov. V Európe udrelo takmer 300 000 bleskov, čo je veľmi vysoké číslo na začiatok marca.

V západnej Európe totiž v posledných dňoch panovalo veľmi teplé počasie, ktoré prinieslo teploty dosahujúce až +30 °C, čo je taktiež na marec pomerne extrém. V Španielsku sa teploty dokonca dostali až nad hranicu +30 °C a vo Francúzsku sa v pondelok teploty vyšplhali na +28 °C.

Do takéhoto teplého prehriateho vzduchu vstúpil studený front, na čele ktorého sa začali tvoriť už spomínané intenzívne búrky. Tie vznikli na severe Španielska a vo Francúzsku, a následne sa v podvečerných hodinách presunuli do Nemecka.

Búrky v Európe v pondelok. Zdroj: blesky.bourky.cz
Búrky v Európe v pondelok. Zdroj: blesky.bourky.cz 

Búrky zasiahli takmer polovicu územia Francúzska a tu boli búrky aj najintenzívnejšie, pričom sa objavilo aj niekoľko superciel, ktoré vyprodukovali veľmi veľké krúpy v priemere 3 cm. Zároveň búrky zasiahli aj veľkú časť stredného a južného Nemecka. 

Na Slovensku sa rozprší a neskôr aj silno zafúka

Studený front počas noci postúpil nad územie Česka a dnes dorazí aj nad Slovensko. O 12:00 hod. prinesie prvé zrážky predovšetkým na severozápadné a severné Slovensko. Front sa bude postupne nad naším územím rozpadať.  

Dnes bude na našom území veľmi teplo, pričom teploty sa vyšplhajú až k +18 °C, no zároveň v severnej polovici Slovenska zaprší a výnimočne sa môže objaviť aj búrka. Najmenej zrážok sa očakáva dnes na východe. Pozor, na horách bude dnes fúkať silný vietor.

V neskorších večerných hodinách okolo 21:00 hod. však dorazí ďalší front, ktorý prinesie ďalšie zrážky, ale predovšetkým bude na jeho čele silnieť nárazový vietor. Vietor bude fúkať počas noci a aj zajtrajška najmä na juhozápadnom a takmer celom východnom Slovensku. 

Tento front už prinesie na Slovensko aj výrazné ochladenie, pričom teploty poklesnú aj o 10 °C. Viac o vývoji teplôt a počasia na nasledujúce dni nájdete TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd