Experti NOAA varujú pred vznikajúcim El Niñom. Môže spôsobiť takéto problémy

14.03.2023 o 07:00 - Veronika Salayová

Fenomén La Niña je po troch rokoch dominancie na ústupe a vystrieda ju El Niño. Pred ním však experti z Národného úradu pre atmosféru a oceán (NOAA) varujú. Prečo? 

Experti NOAA varujú pred vznikajúcim El Niñom. Môže spôsobiť takéto problémy
Zdroj: Vox

La Niña je poveternostná anomália, ktorá pretrvávala už tri roky, no je jasné, že začína slabnúť, informuje NOAA. Namiesto nej sa o slovo hlási jej náprotivok La Niño.

O fenoméne La Niña hovoríme vtedy, keď je povrchová teplota Tichého oceánu v blízkosti rovníka nižšia ako priemer. Počas El Niña je povrchová teplota vody v rovníkom Pacifiku, naopak, nadpriemerná.

Zdroj: NOAA
Zdroj: NOAA

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), hoci sú La Niña aj El Niño prirodzene sa vyskytujúce javy, v dôsledku ľudskej činnosti a zrýchľujúcej sa klimatickej zmeny sa v posledných rokoch pozoruje ich zosilnenie a predĺženie.

Čo môže priniesť El Niño?

La Niña zaniká, keďže teplota vody na povrchu Tichého oceánu je čoraz teplejšia, a El Niño začína naberať na sile. Ak bude El Niño dostatočne silný, môže spôsobiť viacero problémov a priniesť extrémy v počasí.

El Niño sa môže prejaviť takýmito extrémami: v Amerike silnejšími búrkami, ktoré môžu priniesť záplavy aj silné tornáda, v Tichomorí intenzívnejšími hurikánmi, v juhovýchodnej Ázii a severnej Austrálii zas hrozia väčšie suchá. 

Čo sa týka vplyvu tohto fenoménu na Európu, ide najmä o chladnejšie zimy v severnej polovici Európy a v južných krajinách dominuje skôr sucho a menej zrážok. 

Experti NOAA veria, že El Niňo začne dominovať od leta. Obávajú sa tiež, že anomália by mohla ešte viac zhoršiť predpoveď rastu globálnej priemernej teploty.

Ešte pred najnovšou aktualizáciou predpovedí ohľadom El Niño organizácia NOAA varovala, že nadchádzajúci rok alebo dva by sa mohli umiestniť na prvej priečke rekordne teplých rokov v doterajšej histórii meraní.

Reklama MediaAd