Experti NOAA varujú pred vznikajúcim El Niñom. Môže spôsobiť takéto problémy

Veronika Salayová

Fenomén La Niña je po troch rokoch dominancie na ústupe a vystrieda ju El Niño. Pred ním však experti z Národného úradu pre atmosféru a oceán (NOAA) varujú. Prečo? 

La Niña je poveternostná anomália, ktorá pretrvávala už tri roky, no je jasné, že začína slabnúť, informuje NOAA. Namiesto nej sa o slovo hlási jej náprotivok La Niño.

O fenoméne La Niña hovoríme vtedy, keď je povrchová teplota Tichého oceánu v blízkosti rovníka nižšia ako priemer. Počas El Niña je povrchová teplota vody v rovníkom Pacifiku, naopak, nadpriemerná.

Zdroj: NOAA
Zdroj: NOAA

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), hoci sú La Niña aj El Niño prirodzene sa vyskytujúce javy, v dôsledku ľudskej činnosti a zrýchľujúcej sa klimatickej zmeny sa v posledných rokoch pozoruje ich zosilnenie a predĺženie.

Čo môže priniesť El Niño?

La Niña zaniká, keďže teplota vody na povrchu Tichého oceánu je čoraz teplejšia, a El Niño začína naberať na sile. Ak bude El Niño dostatočne silný, môže spôsobiť viacero problémov a priniesť extrémy v počasí.

El Niño sa môže prejaviť takýmito extrémami: v Amerike silnejšími búrkami, ktoré môžu priniesť záplavy aj silné tornáda, v Tichomorí intenzívnejšími hurikánmi, v juhovýchodnej Ázii a severnej Austrálii zas hrozia väčšie suchá. 

Čo sa týka vplyvu tohto fenoménu na Európu, ide najmä o chladnejšie zimy v severnej polovici Európy a v južných krajinách dominuje skôr sucho a menej zrážok. 

Experti NOAA veria, že El Niňo začne dominovať od leta. Obávajú sa tiež, že anomália by mohla ešte viac zhoršiť predpoveď rastu globálnej priemernej teploty.

Ešte pred najnovšou aktualizáciou predpovedí ohľadom El Niño organizácia NOAA varovala, že nadchádzajúci rok alebo dva by sa mohli umiestniť na prvej priečke rekordne teplých rokov v doterajšej histórii meraní.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Zajtra
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd