Extrém v Európe: Teploty sa v Alpách sa vyšplhali na +26 °C. Ide o jednu z najvyšších teplôt

Extrém v Európe: Teploty sa v Alpách sa vyšplhali na +26 °C. Ide o jednu z najvyšších teplôt
Veronika Salayová

Posledný zimný mesiac prináša do Európy poriadne extrémy. Prudké oteplenie dorazilo aj do Álp, kde sa tepoty šplhajú k rekordným hodnotám. 

Do Álp zamierili nie jarné, ale až letné teploty! V nedeľu sa teploty v talianskych Alpách šplhali k +26 °C. Ide o jednu z najvyšších zaznamenaných denných teplôt v Európe.

V Taliansku dominuje tlaková výš, ktorá dvíha teploty k naozaj vysokým hodnotám. V dôsledku fénového efektu vystúpili nedeľňajšie teploty v Alpách až rekordne vysoko.

„Na meteorologickej stanici Chianocco dosiahla maximálna teplota hodnotu +25,6 °C, čo je najvyššia hodnota v celom Taliansku a patrí medzi najvyššie v Európe,“ informoval talianski meteorológ Andrea Vuolo. 

Hory sú bez snehu

Hory s nadmorskou výškou 3 000 metrov sú aktuálne bez snehu s výnimkou najvyšších vrchov, čo je skutočne skľučujúci scenár, upozorňuje meteorológ na margo prudkého oteplenia.

 

Extrémne februárové horúčavy, ktoré zažívajú Alpy, podčiarkuje aj skutočnosť, že v meste Pragelato v nadmorskej výške 1 500 metrov vo Val Chisone v oblasti Turína ľudia jedia vonku a robia si pikniky.

Napríklad aj kravy sa pasú v piemontských Alpách, čo sú typické scenáre z konca mája, nie zo začiatku februára. 

Kravy sa už pasú v Alpách.
kravy sa už pasú v Alpách, Meteoweb

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
24 °C / 7 °C
Estera
Zajtra
Jasno
25 °C / 6 °C
Aleš
Nedeľa
Skoro jasno
27 °C / 7 °C
Justína
Pondelok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Fedor
Utorok
Občasný dážď
13 °C / 7 °C
Dana
Streda
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Rudolf
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd