Extrémna zima na ruskej Sibíri. Teploty klesli len na -56 °C

Ľubomír Franko

Mimoriadne chladné počasie pozorujú v týchto dňoch v oblasti východnej Sibíri v Rusku. Teploty tam klesajú hlboko pod nulu, včera tam bolo len -56 °C.

Mimoriadne chladné počasie pozorujú v týchto dňoch vo východnej časti Sibíri. Teploty tam klesajú veľmi hlboko, na mnohých miestach namerali menej ako -50 °C.

Chladné počasie tam začalo už 20 decembra, kedy sa teploty dostali z teplotného nadnormálu na dlhodobý priemer. V meste Tutonchany namerali počas Štedrého dňa len -54,9 °C, čo je asi 23 °C pod dlhodobým priemerom. Počas Prvého sviatku vianočného tam teplota dokonca klesla na -55,3 °C.

Mimoriadne chladno bolo aj v Ojmjakone, kde počas včerajšieho dňa namerali minimálnu teplotu extrémnych -56,0 °C, pričom denné maximum dosiahlo len -48,1 °C. 

Denné minimá teploty za 25. decembra 2020, zdroj: meteoinfo.ru
Denné minimá teploty za 25. decembra 2020, zdroj: meteoinfo.ru

Chladný východ Sibíri je vo výraznom kontraste k západnej časti Ruska. V Škandinávii a na krajnom severozápade Ruska dosahujú teploty od -5 do +3 °C.

Chladné počasie sa tam očakáva aj počas najbližších dní, kedy môžu teploty opäť pokoriť hranicu -50 °C.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd