Extrémne búrky na Slovensku. Spadlo takmer 200 mm!

Peter Minárik

Mimoriadne silné búrky zasiahli predovšetkým Podunajskú nížinu. Lokálne priniesli až takmer 200 mm zrážok. Pásmo výdatných zrážok sa presúva smerom na východ.

Slovensko dnes zasiahli bezpochyby, čo sa zrážok týka najextrémnejšie búrky tohto roka.

Mimoriadne silné búrky zasiahli predovšetkým juh západného Slovenska. Najsilnejšie boli búrky na juhu Podunajskej nížiny, kde v okrese Komárno napršalo lokálne až extrémnych takmer 200 mm.

Konkrétne v obci Veľké Kosihy spadlo počas búrky až extrémnych 193,6 mm. Pre lepšiu predstavu je to ako keby ste vyliali takmer 200 litrov vody na meter štvorcový pôdy.

Takéto intenzívne zrážky zaplavili pivnice, cesty a polia a spôsobili v oblasti rozsiahle komplikácie. Takéto intenzívne zrážky spadli medzi 14:00 až 17:00.

Extrémne zrážkové úhrny však evidujú aj ďalšie stanice. Druhý najvyšší úhrn bol zaznamenaný v obci Trávnik, kde spadlo 126,2 mm a treticu uzatvára obec Zemianska Olča so 110,2 mm. V oblasti pritom naďalej prší.

Ide o nepochybne extrémne zrážky, no historické rekordy nepadli. Ten drží obec Salka, nachádzajúca sa taktiež na juhu Slovenska pri Štúrove, kde spadlo počas zrážok 12. až 13. júla 1957 až 231,9 mm, pričom počas búrky spadlo za 65 minút až 228,5 mm.

Výrazné búrky vytvorili komplex, ktorý sa postupne presúva ďalej na východ. Najaktívnejšia je jeho južná časť, ktorá prechádza severom Maďarska a východom Podunajskej nížiny.

Búrky sa na zvyšku územia momentálne netvoria, keďže ich vzniku bráni rozsiahla vysoká oblačnosť pochádzajúca z extrémnych búrok na juhozápade. Búrky budú vznikať až do večera a nie je preto vylúčené, že sa ešte objavia aj na iných miestach, najmä na krajnom západe a severozápade, kde ich vzniku napomôže aj nevýrazný studený front.

Aj večerné búrky môžu byť sprevádzané prívalovými zrážkami a ojedinele aj krupobitím. Intenzívne búrky očakávame aj počas noci a opäť zajtra.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
24 °C / 7 °C
Estera
Zajtra
Jasno
25 °C / 6 °C
Aleš
Nedeľa
Skoro jasno
27 °C / 7 °C
Justína
Pondelok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Fedor
Utorok
Občasný dážď
13 °C / 7 °C
Dana
Streda
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Rudolf
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd