Extrémne horúčavy dočasne skončili. Čakajú nás výdatné zrážky

Ľubomír Franko
Po extrémnych horúčavách sa výrazne ochladí. Zasiahnu nás výdatné zrážky

Počasie počas uplynulého týždňa bolo mimoriadne horúce. Na viacerých miestach padali teplotné rekordy a priblížili sme sa až k hranici +40°C. Nasledujúce dni sa počasie výrazne zmení. Postupne sa ochladí a čakajú nás aj výdatné zrážky. Leto sa dočasne vráti v strede nasledujúceho týždňa, no v druhej polovici týždňa sa očakáva ďalšie výrazné ochladenie.

Už dnes sa rozprší, do zajtrajšieho rána spadne aj 40 mm

Počas dnešného dňa začne cez naše územie od západu postupovať výrazný studený front. Ten sa postupne začne vlniť a jeho postup sa spomalí. Už v ranných hodinách sa bude vyskytovať občasný dážď, ojedinele aj búrky. Zrážky by sa spočiatku mali vyskytnúť najmä na západe a severozápade, no neskôr ustanú. 

Ďalšia vlna zrážok sa očakáva vo večerných hodinách. Tá by už mala byť výraznejšia a do oblasti západného a stredného Slovenska prinesie plošnejší dážď. Najmä na juhu stredného a na východe západného Slovenska bude tento dážď aj výdatný. Do zajtrajšieho rána môže v Banskobystrickom kraji a na východe Nitrianskeho kraja napršať 20 až 40 milimetrov zrážok.

Zrážky sa budú v noci na pondelok presúvať ďalej na východ a postupne sa rozprší aj tam. Dážď sa bude na východe vyskytovať najmä v pondelok dopoludnia. Naprší tam prevažne do 30 mm.

 

Čaká nás výrazne ochladenie, následne sa oteplí

Okrem výdatných zrážok nás čaká aj výrazné ochladenie. Zatiaľ čo včera dosahovali maximálne teploty +29 až +36°C, dnes to bude podstatne nižšie. Denné maximá vystúpia len na +21 až +27°C. Teplejšie bude len na juhovýchode, kde ortuť na teplomeri vystúpi na +28 až +33°C. Ešte chladnejšie bude zajtra. Teploty vystúpia len na +18 až +23°C. Medzitým sa však naše územie dostane na zadnú stranu tlakovej výše a od juhozápadu sa obnoví teplé prúdenie. Zatiaľ čo na strednom a východnom Slovensku bude najchladnejšie zajtra, na západe to bude dnes. V pondelok sa na západe opäť oteplí a teploty tam dosiahnu +24 až +28°C.

Už v utorok sa začne od juhozápadu otepľovať. Teploty pôjdu opäť nahor a zároveň sa bude vyjasňovať. V utorok už očakávame jasnú až polojasnú oblohu, pričom na východe ešte budú doznievať zrážky. V stredu bude prevažne jasno. Denné maximá v utorok dosiahnu +25 až +30°C, v stredu +29 až +35°C. 

 pokračovanie článku pod reklamou

Najbližšie hodiny budú daždivé. Sledujte náš zrážkový radar s NEKONEČNÝM internetom zadarmo od 4ky a určite nezmoknete !

 

ZISTIŤ VIAC o Nekonečnom internete


 

Vo štvrtok začne do oblasti Česka a Rakúska postupovať výrazný studený front spojený s rozsiahlou brázdou nízkeho tlaku vzduchu. Pred ním k nám bude vrcholiť prílev teplého vzduchu a teploty môžu opäť dosiahnuť rekordné hodnoty, až do +38°C.

Druhá polovica nasledovného týždňa bude studená

Po krátkej, no intenzívnej vlne horúčav sa opäť ochladí, tentokrát však výrazne. Studený front prinesie už vo štvrtok večer búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne, s krúpami a so silným nárazovým vetrom. Denné maximá budú v piatok a cez víkend ledva dosahovať +25°C, no tieto teploty budú približne v hodnotách dlhodobého priemeru.

Počasie ako na hojdačke je dobre pozorovateľné aj na ensembli modelu GFS, pri predpovedi teploty pre hladinu 850 hPa. 

Vývoj počasia na ďalšie dni nájdete TU

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
23 °C / 5 °C
Viola
Zajtra
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd