Extrémne horúčavy v Indii: Desiatky mŕtvych, starí ľudia ostávajú doma

Extrémne horúčavy v Indii: Desiatky mŕtvych, starí ľudia ostávajú doma
Veronika Sádovská

Extrémna vlna horúčav zasiahla aj severnú Indiu. Starých ľudí vyzývajú aby ostali vo svojich domovoch.

India už niekoľko týždňov zaznamenáva veľmi vysoké teploty s konštantnými maximami až do +46 °C a rozsiahlymi teplotami nad +40 °C na takmer celom území.

Extrémne horúčavy viedli k výpadkom prúdu v celom štáte Uttarpradéš v severnej Indii, pričom ľudia zostali bez tečúcej vody, ventilátorov alebo klimatizácie a mnohí usporiadali protesty.

Horúčavy si vybrali svoju daň

V dôsledku horúčav zomrelo v posledných dvoch dňoch najmenej 34 ľudí v štáte, ktorý zaznamenáva teploty vysoko nad priemerom. Na teploty sú citliví prevažne starší ľudia, deti a tehotné ženy.

Lekári odporučili občanom starším ako 60 rokov, aby počas dňa nevychádzali z domu. Všetci, ktorí zomreli mali viac ako 60 rokov a mali predchádzajúce zdravotné problémy, ktoré mohli byť zhoršené intenzívnym teplom.

Vo štvrtok 15. júna bolo hlásených 23 úmrtí a ďalších 11 nasledujúci deň, uviedol hlavný lekár oblasti Ballia Jayant Kumar.

Obetí môže ešte pribudnúť

Obete bývali v okrese Ballia, asi 300 kilometrov juhovýchodne od Lucknowu, hlavného mesta štátu Uttarpradéš.

 „Všetci ľudia trpeli nejakými chorobami a ich stav sa zhoršil kvôli extrémnym horúčavám," povedal Kumar v sobotu pre agentúru AP.

Povedal, že väčšina úmrtí bola spôsobená srdcovým infarktom, mŕtvicou a hnačkou. Ďalší lekár Diwakar Singh uviedol, že títo ľudia boli prijatí do hlavnej nemocnice v Ballii v kritickom stave. 

 „Najmä starší ľudia sú citliví na extrémne horúčavy," povedal.

Údaje z indického meteorologického oddelenia ukazujú, že v piatok 16. júna Ballia hlásila maximálnu teplotu +42,2 °C a teda 4,7 °C nad normálom.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd