Extrémne ochladenie v Kanade a USA

Ľubomír Franko

Prvá silná vlna zimného počasia by mala doraziť už počas najbližších dní na severovýchod Spojených štátov amerických. Príčinou je relatívne veľmi teplý vzduch udržiavajúci sa medzi oblasťou Beringového prielivu, západného pobrežia Aljašky a Beaufortového mora. Kladné anomálie spôsobujú deformáciu polárneho vortexu, ktorý sa rozšíri práve na severovýchod severnej Ameriky.

Vpád arktického vzduchu sa však najviac prejaví v oblasti juhovýchodnej Kanady. V uplynulých dňoch sa tam vyskytlo silné sneženie a teraz sa dostáva do nadvlády mohutná tlaková výš so stredom nad strednými Spojenými štátmi americkými. Tlak v tejto výši by mal dnes dosiahnuť až 1030 hPa. Po jej východnom okraji sa tak chladný vzduch dostane ďaleko na juh. V kanadskom štáte Ontario a Manitoba sa zajtra ráno očakávajú ranné minimá v rozmedzí extrémnych -30 až -35°C. Arktický vzduch prenikne aj do USA. V štátoch Severná Dakota, Južná Dakota, Wisconsin, Minnesota a Michigan môžu ranné minimá klesnúť na -26°C. Minimálna teplota v hladine 850 hPa dosiahne -16 až -28°C.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Horúco
37 °C / 15 °C
Daniel
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 15 °C
Magdaléna
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd