FOTO: Benátky opäť zaplavené. Námestie sv. Marka je pod vodou

Benátky, Taliansko Veronika Salayová

Vysoká voda včera zaplavila Benátky. Protipovodňový systém Mojžiš sa tentokrát neaktivoval včas a voda zaliala Námestie sv. Marka aj okolité ulice v centre.

Zlé počasie vrátane silného dažďa a silného vetra spôsobili, že príliv v Benátkach stúpal veľmi rýchlo, pričom povodňové vody včera ráno dosiahli výšku 122 cm. Protipovodňový systém sa tentoraz neaktivoval včas a voda zaliala centrum Benátok.

Pri silnom vetre a dažďoch voda rýchlo dosiahla svoj vrchol 145 cm. Systém 78 protipovodňových brán, známy ako Mojžiš, stráži vchod do benátskej lagúny a je navrhnutý tak, aby chránil mesto pred vysokou vodou. Aktivácia sa však vyžaduje 48 hodín vopred, a to pri dosiahnutí výšky vody nad 130 cm. 

Meteorológovia však predpovedali zrážky, ktoré mali dosiahnuť „len“ 120 centimetrov. Navyše spusteniu systému bránil aj veľmi silný vietor. Protipovodňový systém sa nakoniec aktivoval okolo tretej ráno. 

Starosta mesta Luigi Brugnaro na margo zlej situácie iba uviedol, počasie sa nečakane a náhle zhoršilo a robí si s nimi, čo chce. 

Prokurátor Baziliky Sv. Marka označil situáciu za „hroznú“ a uviedol, že voda sa dostala do historickej budovy a spôsobila škody. Ak by voda stúpla viac, boli by zaplavené aj všetky vnútorné kaplnky, čo by spôsobilo katastrofu.

V Benátkach sa v priebehu posledných rokov pravidelne vyskytoval príliv alebo tzv. „acqua alta“ (vysoká voda), čo je spôsobené kombináciou viacerých faktorov súvisiacich so zmenou podnebia - od zvyšovania hladiny mora, silnejších prílivov či po pokles pôdy pod Benátkami. 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Zajtra
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Petronela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd