FOTO: Budovy dostali anjelské krídla. Všetko vďaka hre hmly a slnečných lúčov

16.11.2022 o 19:02 - Dominik Cenkner

Pre jeseň sú typické hmly. Aj keď hmlisté počasie mnohí nemáme radi, predsa len vie vykúzliť krásnu atmosféru. Stačí na to spomínaná hmla a slnečné lúče.

Hmlisté počasie nemajú radi najmä vodiči. Tí musia často zápasiť nielen so zníženou viditeľnosťou na cestách, ale rovnako aj s vlastnými kolegami. 

Používanie tzv. hmloviek ešte stále mnohým nič nehovorí, resp. ich používajú nesprávne. Neraz sa preto aj jesenné počasie podpíše pod radu dopravných nehôd. 

Toto ročné obdobie však ponúka aj príležitosti k pozorovaniu rôznych javov. Jedným z nich je aj Tyndallov jav.

Tyndallov jav v Olomouci, zdroj: Václav Imlauf
Tyndallov jav v Olomouci, zdroj: Václav Imlauf

Keď objekty dostanú krídla

Krásne a pritom zaujímavé fotografie sa v posledných dňoch začali šíriť po sociálnych sieťach. Všetky boli zachytené neďaleko Slovenska - v českom Olomouci a poľských Katoviciach.

Tieto snímky, aj keď sú z rôznych miest, majú niečo spoločné. Budovy na nich akoby dostali anjelské krídla. Čo je za tým?

Tyndallov jav v Katoviciach, zdroj: Grzegorz Sałapatek
Tyndallov jav v Katoviciach, zdroj: Grzegorz Sałapatek

Tyndallov jav

Aj keď sa môže zdať, že ide o vyššiu moc, opak je pravdou. Nejde totižto o nič iné, než hru hmly a slnečných lúčov.

Jav, pri ktorom sa svetelné lúče stávajú viditeľnými, sa nazýva Tyndallov jav. Nastáva, keď svetelný lúč prechádza okolitým prostredím a svetlo sa rozptyľuje na jeho časticiach.

Ten lúč je pritom viditeľný ako svetelný kužeľ. Ide o pomerne bežný jav, ale scenérie, ktorú dokáže vytvoriť sú v skutku nádherné.