UPDATE: Búrka zaplavila Jarovce. Spadlo až extrémnych 116 mm

14.06.2020 o 19:25 - Jarovce - Peter Minárik

Slovensko sužujú intenzívne búrky, ktoré prinášajú rekordné úhrny zrážok. Zaznamenané však boli aj v skutku rekordné úhrny. Bratislavské Jarovce evidujú až cez 100 mm.

Správa bola aktualizovaná o 23:24

Slovensko sužujú najsilnejšie búrky tohto roka. Tie na naše územie prinášajú rekordné úhrny zrážok, ktoré sa zapíšu do histórie. 

Problémy sú hneď z viacerých oblastí Slovenska, kde sa vyskytujú stacionárne búrky. Tie sa nad určitou oblasťou vyskytujú niekoľko desiatok minút a prinášajú extrémne úhrny zrážok.

Radarové odrazivosti už hneď v niekoľkých oblastiach naznačujú úhrny v rozmedzí 50 až 100 mm, no reálna sieť zrážkomerných staníc je oveľa redšia a to, kde koľko spadlo sa dozvieme až zo zrážkomerných staníc.

Podľa siete zrážkomerov SHMÚ spadlo veľa zrážok v okolí Tisovca, či Revúcej až okolo 50 mm. Na západe v obci Rastislavice spadlo až 64,5 mm.

Severne od Nitry mohlo spadnúť až 100 mm, podobne ako pri Gabčíkove, kde spadlo rovných 100 mm. Zo siete amatérskych staníc, ktorá je o čosi hustejšia prichádzajú zaujímavé dáta z okolia povodia Dunaja a predovšetkým z južnej časti Bratislavy. V Rusovciach a v Jarovciach spadli k 23:15 rekordné úhrny zrážok:

Rusovce - juh: 39,6 mm

Rusovce- stred: 53,9 mm

Rusovce - severozápad: 90,4 mm

Najviac zrážok však spadlo v Jarovciach a to extrémnych 115,6 mm, čo je pre lepšiu predstavu ako keby ste vyliali 110 litrov vody na meter štvorcový pôdy.

Jarovce sú po búrke zaplavené. Búrka v Jarovciach zaplavila cesty, pivnice a záhrady. Na pomoc Jarovčanom vyrazili hasiči z Petržalky, Čunova a Rusoviec.