FOTO: Dediny sú „pochované“ pod vrstvou prachu. Takto to vyzerá na Kamčatke po erupcii

Veronika Salayová

Na ruskej Kamčatke vybuchla jedna z najaktívnejších sopiek sveta − Šiveluč. Pri erupcii vychrlila množstvo sopečného popola, ktorý pokryl celé dediny hrubou vrstvou prachu. Tie ostali doslova „pochované“ pod nánosmi sopečného materiálu. 

Jedna z najaktívnejších ruských sopiek prudko vybuchla a vytvorila oblaky popola a prachu, ktoré boli dokonca viditeľné aj z vesmíru. 

Sopka Šiveluč na polostrove Kamčatka vo východnom Rusku vybuchla v utorok krátko po polnoci a vytvorila oblak popola, ktorý sa rozprestieral na ploche 108 000 štvorcových kilometrov, uviedla agentúra Reuters.

Kamčatská pobočka Geofyzikálneho prieskumu Ruskej akadémie vied uviedla, že erupcia pokračovala aj v stredu a chrlila oblaky prachu do výšky 10 km.

Mraky sopečného prachu pokryli dediny v celom regióne sopečným prachom, ktorý dosahoval hrúbku 20 cm, lokálne aj viac. Fotografie z oblasti ukazujú, ako sa krajina za 24 hodín zmenila z bielej zasneženej na hnedú až šedú po usadení prachu. 

Takto sa šíril sopečný prach po krajine

Ako sopka vybuchla, meteorologické satelity sledovali z obežnej dráhy a zbierali údaje, ktoré vizualizovali  šírenie oblaku popola po celom ruskom Ďalekom východe. 

Našťastie, neboli hlásené žiadne obete erupcie a neboli vydané žiadne oznámenia o evakuácii, hoci erupcia spôsobila výpadky elektriny a zatvorenie škôl na celom polostrove.

Sopka Šiveluč má 60 000 až 70 000 rokov a nepretržite vybuchuje od roku 1999 – hoci zvyčajne nie tak prudko ako výbuch z tohto týždňa. 

Polostrov Kamčatka na ďalekom východe Ruska sa rozprestiera na juh do severného Tichého oceánu a je jednou z najkoncentrovanejších oblastí geotermálnej aktivity na svete. V regióne sa nachádza 160 sopiek, pričom 29 z nich je v súčasnosti aktívnych.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd