FOTO: Desivé zábery piatich vodných smrští, ktoré sa sformovali v jeden okamih

Dominik Cenkner

Scéna ako z akčného filmu. Tak sa dajú opísať zábery zhotovené na juhovýchode Austrálie po tom, čo sa tam v jeden moment sformovalo 5 vodných smrští.

Keď sa rotujúci vír, ktorý vzniká pod búrkovým oblakom nedotýka zeme, hovoríme tomu tromba. Presnejšie ide o veľkú trombu.

V prípade, že sa takýto vír dotkne povrchu zeme, ide o tornádo. To sme zaznamenali na Slovensku aj tento rok, a to presne na Deň Zeme 22. apríla.

Pokiaľ sa však tornádo nachádza nad vodnou hladinou, resp. sa tromba dotkla vodnej hladiny, nejde o vodné tornádo. Pre takúto situáciu sa používa iné označenie.

Hovorí sa tomu vodná smršť. Práve to sa vyskytlo v utorok u protinožcov medzi Brisbane a Sydney.

Vodné smršte na juhovýchode Austrálie, zdroj: facebook.com/Naomi Clarke
Vodné smršte na juhovýchode Austrálie, zdroj: facebook.com/Naomi Clarke

Až päť v jeden moment

Došlo k tomu v utorok, 4. mája, pri 4-tisícovom pobrežnom meste Old Bar, ktoré leží necelých 500 km južne od Brisbane a približne 250 km severovýchodne od Sydney. Cez juhovýchodnú Austráliu vtedy postupovala výšková tlaková níž.

Tá zvlášť na východ Nového Južného Walesu priniesla veľkú oblačnosť a v neposlednom rade búrky, pri ktorých bolo zaznamenaných desaťtisíce bleskov.

Práve pri takýchto podmienkach sa nad Tasmánskym morom sformovalo v jeden moment až päť vodných smrští. O „senzáciu“ tak mali miestni obyvatelia postarané.

Búrky so sebou priniesli najmä nárazový vietor do 50 km/h a výdatnejšie úhrny zrážok, teda nič výnimočné. Avšak pätica vodných smrští, ktorá sa zniesla k moru urobila búrku jedinečnou.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd