FOTO: Etna predviedla úchvatné divadlo. Nastala ďalšia erupcia

FOTO: Etna predviedla úchvatné divadlo. Nastala ďalšia erupcia
Zuzana Macháčová

Oblohu nad Katániou v nedeľu rozžiarila sicílska sopka, keď Etna vychrlila ďalšiu dávku lávy. Sopečná činnosť vyprodukovala aj malé množstvo popola. 

V noci z piatka na sobotu vychrlila Etna lávu a oblaky popola. Ohnivé prúdy úžasne kontrastovali so zasneženými svahmi kužeľa. Ako sa ukázalo, na ďalšie „vystúpenie“ sicílskej sopky sme nemuseli dlho čakať a v nedeľu došlo k ďalšej erupcii. 

Láva a oblaky prachu

Včera večer sa pri sicílskom meste Katánia podarilo fotografom zachytiť malú erupciu sopky Etna. Erupcia bola opäť neškodná, informoval v nedeľu ráno taliansky Národný inštitút geofyziky a vulkanológie (INGV).

Sopečná činnosť sa obmedzila na oblasť krátera. Erupciu, ku ktorej došlo v juhovýchodnom kráteri, sprevádzala malá emisia sopečného popola. Oblaky prachu sa rýchlo rozptýlili do atmosféry.

Najvyššia sopka v Európe

Etna síce vybuchuje veľmi často, stále je na druhom mieste medzi najaktívnejšími sopkami na svete. Prvenstvo drží sopka Mauna Loa na Havaji. Na treťom mieste je sopka Eyjafjallajokull na Islande a nasleduje Vezuv v Taliansku.

Posledná veľká erupcia sopky Etna bola v roku 1992. Verí sa, že sopka má najdlhší záznam erupcií na svete, pričom prvá zaznamenaná erupcia bola v roku 425 pred Kristom.

Etna má výšku 3 324 metrov a je to najvyššia sopka v Európe.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd