FOTO: Katastrofa v Karibiku: Sopka pokryla ostrov 20 cm vrstvou popola

Peter Minárik

Satelitné snímky odhalili obrovské environmentálne následky po výbuchu sopky La Soufriere v Karibiku. Všetko totiž pokryla hrubá vrstva sopečného popola, ktorá prakticky zabila život na ostrove.

Malým karibským ostrovom Svätý Vincent otriasla v piatok erupcia sopky La Soufriere, ktorá tu chŕli sopečný popol už niekoľko dní. Sopka okrem popola a dymu produkuje aj pyroklastické toky žeravého popola a hornín, ktoré tečú po bokoch sopky do údolia. Úrady pritom varovali, že činnosť sopky môže trvať mesiace.

Sopka La Soufriere sa zobudila po takmer pol storočí a zmenila ostrov na nepoznanie.

Tento malý ostrov pokryla hrubá až 20 cm vrstva popola, ktorá spôsobila obrovské materiálne a environmentálne škody.

Zničila plodiny, kontaminovala vodu a zabíjala zvieratá. Okrem toho sťažila aj pohyb ľudí. Popol totiž znepriechodnil niekoľké cesty.

Satelitné snímky z ostrova odhalili katastrofu na ostrove. Ešte kedysi bol ostrov krásne zelený, no dnes je pokrytý už iba sivým plášťom. 

život na ostrove pred výbuchom
život na ostrove pred výbuchom
život na ostrove po výbuchu, foto: PAP / EPA
život na ostrove po výbuchu, foto: PAP / EPA

Úrady varovali pred nedostatkom vody a očakávajú, že návrat života do normálu bude vyžadovať stovky miliónov dolárov.

Zatiaľ nedošlo k žiadnym zraneniam ani obetiam na ľudských životoch a to vďaka riadenej a včasnej evakuácii. Takmer 20 000 ľudí muselo byť evakuovaných a tí, ktorí zostali na ostrove bojujú s hľadaním jedla a pitnej vody.

Do krajiny začínajú prichádzať prvé dodávky pomoci zo susedných krajín. Svetová banka prisľúbila, že má v úmysle poskytnúť 20 miliónov dolárov, prostredníctvom bezúročného programu financovania katastrof. 

V galérii si môžete pozrieť ako sopka zničila život na ostrove.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Horúco
37 °C / 15 °C
Daniel
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 15 °C
Magdaléna
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd