FOTO: Katastrofálne povodne v Líbyi. Až 5 200 mŕtvych a vyše 8 tisíc nezvestných

13.09.2023 o 11:12 - Zuzana Macháčová

Situácia v dôsledku záplav v Líbyi vyvolaných dažďami cyklónu Daniel je čoraz dramatickejšia. Počet obetí v pobrežnom meste Derna v Líbyi stúpa. 

FOTO: Katastrofálne povodne v Líbyi. Až 5 200 mŕtvych a vyše 8 tisíc nezvestných
Zdroj: Reuters

Pri záplavách v pobrežnom meste Derna vo východnej Líbyi zahynulo najmenej 5 200 ľudí a približne 8 000 je nezvestných. 

Cyklón Daniel

Ide o najnovší počet obetí cyklonu Daniel, ktorý v nedeľu a pondelok zasiahol severovýchodnú Líbyu. Len v Derne našli telá tisícok ľudí.

Záplavy, ktoré zasiahli východnú Líbyu naberajú čoraz dramatickejšie rozmery. Počet obetí stúpol na najmenej 5 200 mŕtvych a 8 226 nezvestných, oznámil to hovorca ministerstva vnútra vlády východnej Líbye, Tariq Al-Kharraz.

Stále prebieha pátranie po tisíckach nezvestných ľudí v prípade najhoršej katastrofy v Líbyi a jednej z najvážnejších v celom Stredozemnom mori.

Počet obetí sa môže navýšiť

Podľa ministerstva zdravotníctva by sa bilancia mohla zhoršiť na 10-tisíc mŕtvych. Okrem Derny je v skutočnosti mnoho ďalších postihnutých oblastí, ako napríklad Susah, Al Marj, Al Bayda  a vnútrozemské oblasti, o ktorých sa vie len málo alebo nič. 

Situácia je obzvlášť dramatická v meste Derna so 100 000 obyvateľmi v Cyrenaice, kde sa zrútili dve priehrady a vyliali obrovské prúdy vody a bahna, ktoré zmietli celé obytné štvrte. 

V Derne voda stúpla na 3 metre, uviedli podľa niektorých medzinárodných médií viacerí svedkovia. Líbyjská záchranná služba nemôže kontaktovať svoje záchranné tímy v meste z dôvodu prerušenia internetu a telefónnych sietí. 

Pomoc iných krajín

Turecko v utorok oznámilo, že do Líbye vyslalo tri lietadlá s humanitárnou pomocou a záchranármi. Pomoc deklarovali aj Egypt, Tunisko, Alžírsko a Spojené arabské emiráty.

Veľvyslanectvo USA v Líbyi v pondelok oznámilo, že je v kontakte s OSN a úradmi krajiny, aby poskytlo pomoc najviac zničeným regiónom.

Reklama MediaAd