FOTO: Kométu Nishimura môžete vidieť aj voľným okom. Po nej sa môžeme tešiť na ešte väčšiu šou

17.09.2023 o 19:03 - Dominik Cenkner

Pozornosť všetkých astronómov a laických nadšencov vesmíru už niekoľko týždňov púta kométa Nishimura. Ak sa dobre zapozeráte, môžete ju vidieť aj voľným okom. Dokazuje to aj tento záber, ktorý nám do redakcie poslal pán Ľubomír z Košíc.

FOTO: Kométu Nishimura môžete vidieť aj voľným okom. Po nej sa môžeme tešiť na ešte väčšiu šou
Kométa Nishimura nad Košicami, zdroj: Ľubomír Leňko

Kométa s označením C/2023 P1 (Nishimura) bola objavená amatérsky 11. augusta H. Nishimurou (Gomyo, Kakagawa, Japonsko), fotograficky svetelným objektívom f/3.0 Canon EOS 6D. Amatérske objavy sú pomerne vzácne, šanca na objav je iba u komét, ktoré sa „zapália“ až vo veľkej blízkosti Slnka a uniknú tak hliadkovým systémom.

Ide obvykle o kométy periodické, ktoré sa k Slnku pravidelne vracajú. To platí aj o kométe Nishimura, ktorá sa k Slnku pravidelne vracia a naposledy tu bola pred 489 rokmi. Nejde preto o hyperbolickú, čiže medzihviezdnu kométu. Táto informácia je chybná a bohužiaľ sa objavila na mnohých miestach.

Bola však založená na predbežnej dráhe (jednej z mnohých) kométy len z pár dní pozorovania, ktorá bola zaťažená obrovskou chybou a slúžila iba na nájdenie kométy v ďalších dňoch pre spresnenie jej dráhy.

Kométu vidieť aj voľným okom, ale...

Aktuálny návrat kométy nie je veľmi priaznivý a najbližšie k Slnku bola 13. septembra, kedy preletela len 0,225 AU (33 684 000 km) od neho. K Slnku teda bola bližšie ako planéta Merkúr.

Práve preto nemôžeme pozorovať kométu na nočnej oblohe, ale iba za súmraku len nízko nad obzorom, blízko miesta, kde vychádza Slnko. Od stredy 13. septembra začala prechádzať najbližšie Slnku a lepšie viditeľná je večer, zhruba okolo 20. hodiny SELČ v maxime jasnosti okolo 3 mag.

Nishimuru teda voľným okom zachytíme, ale len s ťažkosťami. S malým ďalekom však môže byť jej pozorovanie skutočným zážitkom Môže mať totiž vyvinutý krátky, ale jasný chvost.

Nishimura nad Košicami

Pán Ľubomír Leňko sa venuje aj astrofotografii a práve jemu sa kométu podarilo zachytiť zo svojho balkóna v Košiciach. Stalo sa tak na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, teda v piatok 15. septembra okolo 19:30 h. 

Na záber použil podľa vlastných slov starší Nikon D5100 a Samyang 135mm f/2.0 ED UMC 1/2 sec ISO 100 F2. Kométa je na tomto obrázku 4,5 stupňa nad obzorom a Slnko bolo v tom čase na -7,6 stupňa.

Tešiť sa môžeme na ďalšiu kométu

Kométa Nishimura je síce ozdobou oblohy v týchto dňoch, neponúka však také divadlo ako Neowise, ktorú sme nad hlavami pozorovali v lete v roku 2020. Nemusíme byť však smutní.

Je tu šanca, že iná kométa by mohla budúci rok predviesť skutočne veľkolepé predstavenie. Kométa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) bola objavená začiatkom tohto roka. V súčasnosti je od Slnka vzdialená takmer ako Jupiter.

Počas nasledujúcich 12 mesiacov bude pokračovať vo svojej ceste smerom k Slnku a najbližšie sa k nemu priblíži koncom septembra 2024. Tsuchinshan-ATLAS vyzerá sľubne. Ak sa bude správať podľa očakávaní, môže to byť veľkolepý pohľad.

Reklama MediaAd