FOTO: Krásny a veľmi vzácny úkaz v Čechách. V noci sa objavila mesačná dúha

Veronika Salayová

V susedných Čechách pozorovali veľmi vzácny, až raritný jav − nočnú mesačnú dúhu. Ako je to možné? 

Kamery Českého hydrometeorologického ústavy zachytili počas noci z nedele na pondelok krásny a veľmi zriedkavý jav, a to nočnú dúhu. 

Nočnú dúhu zachytili kamery okolo 1.00 hod. v Tušimiciach na severozápade Čiech. V tom čase boli v oblasti slabšie prehánky. 

Po prehánke svit Mesiaca, ktorý sa v tom čase blížil k splnu, osvetlil kryštáliky vody v ovzduší a vytvorila sa tak dúha aj počas noci. 

Foto: Radek Českolipský/Počasí.cz FB
Foto: Radek Českolipský/Počasí.cz FB

Ako vzniká mesačná dúha?

Vznik nočnej mesačnej dúhy je v princípe rovnaký ako pri „bežnej“ dúhe, ktorú pozná každý z nás, rozdiel je iba v zdroji svetla. 

Dúha vzniká disperziou slnečného svetla prechádzajúceho kvapkou vody. Zjednodušene povedané, slnečného svetlo sa láme a vzniká farebné spektrum, ktoré označujeme ako dúha.

Pri mesačnej dúhe však zdrojom svetla nie je Slnko, ale Mesiac. V noci, keď nočnú dúhu pozorovali, sa Mesiac blížil k superslnu, čiže bol ešte o niečo jasnejší než inokedy.

Pri splnení týchto špecifických podmienok je možné na nočnej oblohe vidieť dúhu. Tá však často nie je také zreteľná, ako dúha počas bieleho dňa.

Napriek tomu kamery ČHMÚ zachytili tento vzácny optický jav a farby dúhy sú pomerne dobre na snímke rozpoznateľné. 

Zdroj: ČHMÚ
Zdroj: ČHMÚ
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
28 °C / 12 °C
Paulína
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd