FOTO: Na Floride vyhlásili kvôli siniciam mimoriadny stav

Florida Ľubomír Franko

Zaujímavá situácia nastala na Floride. Guvernér štátu tam musel vyhlásiť mimoriadny stav kvôli javu nazývanému ,,red tide".

V oblasti Floridy prevláda už dlhšiu dobu nadpriemerne teplé počasie. To vedie k prehrievaniu miestnych vôd, kde sa veľmi dobre darí toxickým siniciam. Tie sa v teplej vode dobre rozmnožujú a postupne sa až nebezpečne rozšírili. Guvernér štátu Florida Rick Scott vyhlásil 13. augusta na niektorých miestach mimoriadny stav.

V kombinácii s výrazným prílivom sa tieto sinice dostávajú na pláže spolu s rybami, ktoré v nich zahynuli. Uhynuté ryby a toxické sinice tak ostávajú na plážiach, z ktorých sa šíri nepríjemný zápach. Ten môže pri vdýchnutí spôsobiť podráždenie v pľúcach. 

Guvernér Floridy vyčlenil na boj proti siniciam viac ako 1 milión dolárov. Tie budú slúžiť na financovanie vedcov, biológov a prác na čistenie pláží. Zároveň sa bude financovať aj organizácia Visit Florida, ktorá bude mať za úlohu informovanie turistov a miestnych obyvateľov o kritickej situácii. 

Nebezpečné sinice môžeme pozorovať aj na satelitných snímkach z Bradenton Beach na Floride, kde sa javia ako bledomodré. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Viliam
Zajtra
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd