FOTO: Najkrajšie „úlovky“ ružového supermesiaca zo Slovenska

Veronika Salayová

Pozrite si najkrajšie zábery prvého supermesiaca v tomto roku, ako ich zachytili naši čitatelia.

O supermesiaci hovoríme vtedy, keď sa mesiac javí pre pozorovateľa zo Zeme na pohľad väčší ako pri iných splnoch. Mesiac sa okolo Zeme pohybuje v elipsovitej dráhe a keď je sa najviac približuje k Zemi, hovoríme o supermesiaci.

Aprílový supermesiac bol asi o 14 % väčší a 30 % jasnejší ako zvyčajne. Spln takéhoto supermesiaca sa volá príznačne superspln. Ten nastal v utorok o 5.33 hod. a dostal prívlastok ružový. 

V skutočnosti však mesiac nie je sfarbený do ružova, ako evokuje jeho prívlastok, čo môže mnohých pomýliť. 

Označenie aprílového splnu ako ružový je odvodený od farby rastliny flox šidlolistý, ktorá rastie na východe USA. Táto rastlina má výraznú ružovú farbu a práve po nej nazvali americkí astronómovia tento jarný spln. 

Obľúbený astronomický úkaz

Supermesiac bol na Slovensku dobre pozorovateľnú už od nedele a v stredu večer je zrejme posledná šanca ho ešte zahliadnuť.

Mnohým Slovákom sa to už však podarilo a majú krásne „úlovky“, o ktoré sa s nami podelili.

Vybrali sme tie najpôsobivejšie zábery ružového supersplnu, ktoré nájdete v našej fotogalérii. K zbierke úlovkov zo Slovenska sme pridali aj pár pôsobivých zo sveta. 

Ak sa už teraz tešíte na ďalší astronomický zážitok v podobe supersplnu, tak máme dobrú správu. Ten najbližší nastáva už 26. mája. Májový superpln má prívlastok  „kvetový“.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd