FOTO: Nočné búrky spôsobili v Česku veľké škody. Nejdú ani niektoré vlaky

Česko Veronika Salayová

Českom sa počas noci prehnali mimoriadne silné búrky, ktoré spôsobili výrazné škody na majetku. Supercela na juhu Čiech vyprodukovala ľadové krúpy, ktoré v priemere dosahovali až 5 cm. 

Nad Nemeckom sa sformoval tzv. mezoškálový konvektívny systém - MCS, ktorý smeroval cez Rakúsko do Čiech. V centrálnej a južnej časti krajiny udreli búrky plnou silou a spôsobili nemalé škody.

Na juhu Čiech sa sformovala supercela, ktorá vyprodukovala ľadové krúpy v priemere až 5 cm. Krupobitie zasiahlo okolie Benešova nad Černou. Krúpy spôsobili škody najmä na autách.

Búrky MCS produkujú aj veľké množstvo bleskov. Počas včerajšieho večera a noci udrelo na území Čiech vyše 20-tisíc bleskov.

Počet bleskov počas stredy. Zdroj: blesky.bourky.cz
Počet bleskov počas stredy. Zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky spôsobili lokálne povodne

Silné búrky v noci zdvihli aj hladiny menších tokov na desiatke miest v západných, stredných a južných Čechách, v Prahe a na južnej Morave. Otava prekročila druhý povodňový stupeň, Volyňka a Botič prechodne aj tretí. 

Podľa ČHMÚ obci Příbram spadlo počas noci takmer 60 mm zrážok,  Prahe 57,8 mm, vo Vráži 56,3 mm, v Kestřanoch 55 mm a v Strakoniciach 51,8 mm. 

Českí hasiči už od stredajšieho podvečera vyrážali najmä k zatopeným pivniciam a poškodeným strechám. Silný vietor v Juhočeskom kraji lámal a vyvracal stromy.

Niektoré vlaky ráno nejazdia

Spadnuté stromy a výpadky napájania po búrkach zastavili alebo obmedzili prevádzku na železnici na viac ako 20 miestach. Vo obci Vraný trať zaplavilo bahno.

„Nočný prechod silných búrok má za následok významné komplikácie prevádzky na železnici z dôvodu porúch zabezpečovacieho zariadenia, popadaných stromov a podobne,“ uviedol hovorca Správy železníc Dušan Gavenda pre ČT 24. 

Veľké problémy sú okolo Vraného nad Vltavou. Smerom do Davle je trať aktuálne zaplavená a v smere do pražskej Zbraslavi je trať dokonca zavalená bahnom a kamením.

Bez elektrického prúdu je dnes ráno 45-tisíc odberných miest, hlavne v stredných a južných Čechách.

Takto sa počas noci blýskalo u našich susedov.