Naša prirodzená družica - Mesiac - sa pomaly dostáva do splnu a tak v týchto dňoch opäť raz púta na seba pozornosť. Vo štvrtok večer si však niektorí Slováci všimli okolo neho svätožiaru. O čo ide?
Obyvatelia Revúcej si vo štvrtok večer všimli okolo Mesiaca svätožiaru. Zábery rozprúdili diskusiu na sociálnych sieťach.
Niektorí sa domnievajú, že ide o odraz fotoaparátu, ale pravda je niekde inde. Čo to teda obyvatelia Revúcej pozorovali?
Halové javy, nazývané aj halo, sú fascinujúce optické úkazy, ktoré sa objavujú na oblohe. Vznikajú lomom a odrazom slnečného alebo mesačného svetla na drobných ľadových kryštálikoch v atmosfére. Tieto kryštáliky, tvoriace cirrové oblaky, sa vznášajú vo výškach 6 až 12 kilometrov a pôsobia ako miniatúrne optické hranoly, rozkladajúce svetlo do rôznych farieb.
Najbežnejším typom halového javu je malé halo, ktoré sa prejavuje ako svetlý kruh s priemerom 22° okolo Slnka alebo Mesiaca. Červená farba je v tomto kruhu vždy najbližšie k svetelnému zdroju. Ďalšími typmi sú 22° halo, parhelický kruh, cirkumzenitálny oblúk, vedľajšie slnká a slnečné stĺpy.
Vzácnejšie halové javy, ako napríklad Parryho oblúk, Lowitzovo halo alebo McMurdovo halo, si vyžadujú špecifickú orientáciu ľadových kryštálov a preto sa vyskytujú len zriedkavo.
Aj keď sa môže zdať, že ho častejšie pozorujeme počas dňa, nemusí to byť pravidlom. Pri splnených podmienkach sa o halo môže postarať aj naša prirodzená družica Zeme, teda Mesiac.
A práve to pozorovali obyvatelia Revúcej. Okolo Mesiaca sa jednoducho vďaka priaznivým podmienkam vytvoril halový jav - malé halo.
Na záver len pripomíname, že ak sa aj vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.
Môžete tak urobiť napr. prostredníctvom tohto odkazu. K dispozícii sme tiež prostredníctvom aplikácie WhatsApp.